stadium-image
IMAGO / Jan Huebner Na zdjęciu: Schuco Arena
Arminia Bielefeld

Arminia Bielefeld

Inne Ligi
Rok założenia: 1905
Przydomek: Die Arminen
Barwy: czarno-biało-niebieskie
Prezes: Rainer Schütte
Trener: Michel Kniat
Strona: arminia.de
Stadion: SchücoArena
Pojemność: 27332
Adres: Melanchthonstrasse 31a, 33615 Bielefeld

Następny mecz

Arminia Bielefeld

3. Liga |

3 marca 2024

16:30

SC Verl
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 26 lutego 2024 11:36.

Newsy

Arminia Bielefeld – terminarz i wyniki

Arminia Bielefeld – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Arminii w 3. Bundeslidze

Arminia Bielefeld – transfery

Arminia Bielefeld to niemiecki klub, który w Polsce kojarzy się przede wszystkim za sprawą Artura Wichniarka. To były reprezentant Polski, który przed laty regularnie występował w tym klubie. Co więcej, Wichniarek dzierży rekord zawodnika, który zdobył dla Arminii najwięcej bramek w Bundeslidze.

Arminia Bielefeld - początki klubu

W 1905 roku w mieście Bielefeld powstał pierwszy klub piłkarski. Nosił on nazwę 1. Bielefelder FC (BFC) Arminia. Uznaje się, że to początek funkcjonowania klubu, który znamy dziś, a więc Arminia Bielefeld. Z czasem zmieniały się nazwy, a także dochodziło do fuzji, jak ta z 1919 roku. Wówczas w struktury Arminii wszedł kolejny klub: Bielefelder Turngemeinde 1848.

Arminia Bielefeld długo grała w niższych ligach niemieckich. Tak jak w przeszłości, tak i teraz klub ten jest tłem dla wyżej notowanych rywali. W Niemczech zdecydowanie więcej znaczy Bayern Monachium, Borussia Dortmund czy Bayer Leverkusen. Drużyna z Bielefeldu po raz pierwszy w Bundeslidze pojawiła się w 1970 roku. W kolejnych dziesięcioleciach klub ten balansował pomiędzy 1. a 2. Bundesligą.

Pełna nazwa klubu brzmi: Deutscher Sportclub Arminia Bielefeld e.V. Barwy zespołu są czarno-biało-niebieskie. W Niemczech piłkarzy z Bielefeldu określa się jako Die Arminen lub Die Blauen. W 1957 roku powstał stadion Arminii Bielefeld. Aktualnie obiekt ten może pomieścić 27 tysięcy widzów.

W przeszłości w Bielefeld występowali reprezentanci krajów m.in. Patrick Owomoyela.

Największe sukcesy

Zwykle, gdy piszemy o sukcesach klubowych wspominamy o mistrzostwach i triumfach w krajowych pucharach. Arminia Bielefeld żadnego z tych trofeów nie ma w swojej gablocie. To niżej notowany klub w Niemczech, który nigdy nie zwyciężył w Bundeslidze czy DFB Pokal. Co więcej, klub z Bielefeld, jeśli chodzi o europejskie puchary, to występował tylko w Pucharze Intertoto.

Z perspektywy kibiców Arminii Bielefeld istotny był sezon 1969/1970. Wówczas Die Arminen po raz pierwszy wywalczyli awans do niemieckiej ekstraklasy. Rok później została ujawniona afera korupcyjna z udziałem piłkarzy z Bielefeldu, a to skutkowało degradacją na poziom 2. Bundesligi.

Arminia Bielefeld nigdy nie została mistrzem Niemiec, ale za to kilkukrotnie triumfowała w rozgrywkach 2. Bundesligi. Pierwszy raz sztuka ta udała się w sezonie 1977/1978. Ostatni raz Arminia Bielefeld zwyciężyła 2. Bundesligę w kampanii 2019/2020. Wówczas podopieczni Uwe Neuhausa w 34 meczach odnieśli 18 zwycięstw, 14 remisów i 2 porażki. Arminia awansowała do Bundesligi w towarzystwie VFB Stuttgart. Dla kibiców była to o tyle ważna sprawa, że był to powrót do niemieckiej ekstraklasy po 11 latach przerwy i gry na poziomie 2. Bundesligi.

Po tej kwalifikacji do dziś gra na poziomie 1. ligi niemieckiej. Od 2021 trenerem klubu jest Frank Kramer. Szkoleniowiec ten wcześniej pracował z młodzieżowymi reprezentacjami Niemiec.

W Pucharze Niemiec Arminia Bielefeld trzykrotnie dochodziła na szczebel półfinału. Ostatni raz miało to miejsce w sezonie 2014/2015. Wówczas w decydującej batalii o finał uległa VfL Wolfsburgowi.

Europejskie puchary

Arminia Bielefeld nie miała okazji do tego, żeby zadebiutować w najbardziej prestiżowych rozgrywkach takich jak Liga Mistrzów czy Liga Europy. Ba, w przeszłości klub z Bielefeld nie miał możliwości gry w Pucharze Zdobywców Pucharu czy Pucharze UEFA. Trzykrotnie ekipa ta brała udział w Pucharze Intertoto, czyli rozgrywkach, które dziś nie są już organizowane. Tam Arminia kończyła swój udział na fazie grupowej.

Król Artur

Dla Arminii Bielefeld Artur Wichniarek przez wiele lat był bardzo istotną częścią klubu. Polski napastnik trafił do tego klubu w 1999 roku. W pierwszym okresie gry dla Bielefeldu Wichniarek wystąpił w 101 meczach strzelając 50 goli. Następnie odszedł do Herthy Berlin. Po trzech latach były reprezentant Polski znów wrócił do Bielefeldu, w którym grał do 2009 roku. W trakcie drugiej przygody z Arminią Wichniarek wystąpił w 105 spotkaniach zdobywając 32 bramki.

Wichniarek zdobył dla Bielefeldu najwięcej goli w trakcie występów tego klubu na szczeblu Bundesligi. Licznik polskiego napastnika zatrzymał się na 32 bramkach.