stadium-image
IMAGO / Thomas Bielefeld Na zdjęciu: Tivoli Stadium
Alemannia Aachen

Alemannia Aachen

Inne Ligi
Rok założenia: 1900
Przydomek: Stonki Ziemniaczane
Barwy: czarno-żółte
Prezes: Sascha Eller
Trener: Helge Hohl
Stadion: Tivoli Merkur
Pojemność: 32960
Adres: Krefelder Strasse 205, 52070 Aachen

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Sukcesy

Wicemistrzostwo Niemiec

1 raz

Zdobyte w 1969

Finał Pucharu Niemiec

3 razy

Osiągnięty w 1953, 1965, 2004

Newsy

Alemannia Aachen – terminarz i wyniki

Alemannia Aachen – skład i statystyki

Alemannia Aachen to dziś nieco zapomniany klub piłkarski w Niemczech, który przed laty był ważną częścią Bundesligi. Od strony historycznej to ponad stuletni klub, co pokazuje, że Alemannia Aachen ma wielką tradycję. To klub, który kilkukrotnie ocierał się o najważniejsze trofea w niemieckim futbolu.

Alemannia Aachen – początki klubu

Datuje się, że Alemannia Aachen powstała w 1900 roku. W drugiej połowie XIX. wieku angielscy kupcy i przemysłowcy pokazali tego rodzaju sport w Akwizgranie. To miasto zlokalizowane w regionie Nadrenia Północna-Westfalia. Aktualnie liczy około 250 tysięcy mieszkańców. Drużyna piłkarska Alemannia Aachen została założona przez uczniów tamtejszego gimnazjum. Z czasem do klubu przystąpiły inne ekipy piłkarskie m.in. Aachener TV 1847.

Alemannia Aachen przez kilka dziesięcioleci grała w regionalnych ligach. W latach 60. klub ten pojawił się w rozgrywkach 2. Bundesligi, a następnie na trzy lata awansował do niemieckiej ekstraklasy. Wówczas niespodziewanie Alemannia Aachen sięgnęła po wicemistrzostwo kraju. Do dziś to najlepszy wynik tego zespołu w historii występów w Bundeslidze.

Pełna nazwa klubu to: Aachener Turn- und Sportverein Alemannia 1900 e.V. W Niemczech na Alemannia Aachen mówi się Stonki Ziemniaczane, czyli Kartoffelkäfer. Wszystko to przez barwy klubu, które są czarno-żółte. Od 2009 roku Alemannia Aachen występuje na nowym stadionie Tivoli. Obiekt ten może pomieścić około 30 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Jako największe sukcesy w historii klubu Alemannia Aachen postrzega się wicemistrzostwo kraju, a także udział w finałach Pucharu Niemiec. To klub, który na szczeblu Bundesligi łącznie spędził cztery sezony. Jak na tak krótki staż trzeba docenić to, że Alemannia Aachen była w stanie wywalczyć wicemistrzostwo Niemiec w kampanii 1968/1969. Wówczas o tytuł klub ten rywalizował z samym Bayernem Monachium. Ostatecznie to Bawarczycy okazali się lepsi, którzy wyprzedzili Alemannia Aachen o 8 punktów. Kartoffelkäfer w 34 kolejkach odnieśli 16 zwycięstw, 6 remisów i 12 porażek. W tym czasie drużynę z Akwizgranu prowadził Michael Pfeiffer.

Przed tym, gdy Alemannia Aachen biła się o mistrzostwo Niemiec, drużyna ta miała dwie okazje na to, żeby sięgnąć po DFB Pokal. Szansa ta została zaprzepaszczona zarówno w 1953 roku, jak i w 1965 roku. Za pierwszym razem lepszy okazał się Rot-Weiss Essen, a za drugim razem Kartoffelkäfer przegrali finał z Borussią Dortmund. W 2004 roku raz jeszcze Alemannia Aachen doszła do finału DFB Pokal. Tym razem na stadionie w Berlinie uległa Werderowi Brema.

Powrót do Bundesligi

Po trzyletnim epizodzie w Bundeslidze na przełomie lat 60. i 70. Alemannia Aachen spadła do niższej klasy rozgrywkowej. Tam drużyna ta pozostała na długie lata. Początkowo Kartoffelkäfer grali na poziomie 2. Bundesligi, ale z czasem spadli do 3. ligi. Dla kibiców Alemannia Aachen przełom nastąpił w XXI. wieku, kiedy to klub ponownie zapewnił sobie przepustkę do występów w Bundeslidze. W sezonie 2005/2006 Alemannia Aachen zajęła drugie miejsce w 2. Bundeslidze. Wynik ten pozwolił na awans do niemieckiej ekstraklasy.

Beniaminek nie cieszył się długo z pobytu w Bundeslidze. Alemannia Aachen szybko zdała sobie sprawę, że niemiecka ekstraklasa to twardy orzech do zgryzienia. Co prawda podopieczni Michael Frontzeck nie byli ostatni, ale 16. pozycja również oznaczała degradację do 2. ligi. Alemannia Aachen po sezonie spędzonym w Bundeslidze znów wróciła na zaplecze ekstraklasy. W 2007 roku zrobiła to w towarzystwie takich ekip jak 1. FSV Mainz 05 i Borussia Mönchengladbach. Kartoffelkäfer w 34 meczach odnieśli 8 zwycięstw przy 16 porażkach.

Europejskie puchary

Z racji tego, że w 2004 roku Alemannia Aachen wystąpiła w finale DFB Poka, klub ten uzyskał przepustkę do gry w europejskich pucharach. Dokładnie były to rozgrywki Pucharu UEFA, do których Alemannia przystąpiła jako drugoligowiec. Trzeba zauważyć, że jak na debiut, niemieckiej drużynie poszło całkiem przyzwoicie. Najpierw uporała się w kwalifikacjach z FH Hafnarfjörður, a następnie zajęła trzecie miejsce w grupie z Lille OSC, Sevilla FC, Zenit Petersburg i AEK Ateny. To pozwoliło awansować do 1/16 finału, gdzie czekał AZ Alkmaar. W tym przypadku górą okazali się Holendrzy, którzy wyeliminowali Alemannia Aachen.