Monchi

Monchi to były bramkarz, a także jeden z najlepszych dyrektorów sportowych na świecie. Pomijając krótki epizod w AS Roma, Monchi pełni tę funkcję w klubie Sevilla FC od ponad dwóch dekad.

fot. PressFocus

Monchi – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoRamon Rodriguez Verdejo
Data urodzenia20 września 1968 roku
Miejsce urodzenia San Fernando
NarodowośćHiszpania
Miejsce pracySevilla FC
Stanowiskodyrektor sportowy

Monchi – pierwszy, złoty okres

Monchi całą swoją piłkarską karierę przeżył w Sevilli. Przez lwią jej część pełnił rolę rezerwowego dla Juana Carlosa Unzue, a ostatecznie jego bilans meczów zamknął się w 85.

W 1999 roku zakończył karierę, a już kilka miesięcy później musiał ratować swój klub. Ten spadł do drugiej ligi, a zarząd mianował Hiszpana dyrektorem do spraw piłki nożnej. Miał doprowadzić do rozwoju systemu młodzieżowego klubu i wdrożenie szeroko zakrojonej polityki skautingowej.

Pierwszy okres Monchiego w stolicy Andaluzji to złota era Sevilli. Monchi pomógł odkryć wielu wychowanków, takich jak Diego Capel, Alberto Moreno, Jesus Navas, Sergio Ramos czy Jose Reyes. Do tego stworzył sieć ponad 700 skautów, wykorzystując głównie – wówczas nieznany tak, jak dziś – rynek brazylijski. Monchi uwielbiał też samodzielnie zajmować się rynkiem francuskim i to właśnie z tych dwóch lig sprowadzał największą liczbę graczy. Za jego kadencji do Sewilli trafili Dani Alves, Adriano, Julio Baptista, Seydou Keita czy Ivan Rakitić. Klub zarobił na tych piłkarzach grubo ponad dwieście milionów euro, a Sevilla z drugoligowca stała się pucharowiczem. Wygrała aż sześć Pucharów UEFA / Lig Europy, Superpuchar Europy, dwa Puchary Króla czy Superpuchar Hiszpanii.

Monchi – epizod w Romie i powrót do domu

W 2016 roku Monchi poprosił o możliwość odejścia, ale klub wymagał zapłacenia za swojego dyrektora klauzuli w wysokości pięciu milionów euro. Dlatego też trafił do AS Roma dopiero w 2017 roku. Tam, nie znając tak dobrze filozofii klubu, poniósł porażkę. Po niespełna dwóch latach wrócił do Sevilli.

Nadal potrafił wyczarowywać piłkarzy, jak z kapelusza, choć zmienił się i nieco profil klubu. Teraz szukano tam nie tylko młodych graczy na sprzedaż, ale też już ukształtowanych, którym z jakiegoś powodu nie wyszło w silnych zespołach. Dyrektorowi sportowemu udało się trafiać fenomenalnie, jak na Julesa Kounde czy Diego Carlosa. Sporym cieniem na pomniku Monchiego kładzie się jednak letnie okienko z sezonu 2022/2023. Andaluzyjczycy stracili wielu podstawowych graczy (w tym wymieniony duet Kounde – Carlos), a zastępcy nie zapewnili jakości, w wyniku czego klub z walczącego o mistrzostwo zmienił się w broniącego się przed spadkiem. Ostatecznie jednak Monchiego należy bezapelacyjnie uznać za jednego z głównych architektów wielkich sukcesów Sevilli w XXI wieku.

Monchi – aktualności