Komunikacja miejska w Hamburgu. Czym najlepiej dojechać na stadion w Hamburgu i w inne miejsca?

Z pewnością to dobre wieści dla kibiców planujących wyjazd  na Euro 2024 w Niemczech. Komunikacja miejska w tych dniach dla posiadaczy biletów na mecze będzie całkowicie darmowa (od godz. 6:00 w dniu meczu do godz. 18:00 dzień po spotkaniu). Dlaczego? Po pierwsze, UEFA chce zachęcić pasjonatów piłki nożnej do korzystania z transportu zbiorowego. Po drugie, to działanie proekologicznie, którego celem jest zmniejszenie śladu węglowego turnieju. 

Hamburg komunikacja miejska. Jak poruszać się po Hamburgu?

Komunikacja miejska w Hamburgu jest doskonale rozbudowana. Hamburg, podobnie jak inne duże europejskie miasta, został podzielony na kilka stref taryfowych. Strefy A i B to część obszaru Greater Hamburg, natomiast C, D, E to okolice Hamburga. 

W Hamburgu możesz korzystać z:

  • autobusów,
  • metra,
  • pociągów miejskich,
  • promów rzecznych.

Bilety na metro kupisz w automatach na stacjach metra. W hamburskim metrze nie ma bramek obrotowych. Natomiast bilety sprawdzają kontrolerzy.

Rozkład jazdy, rodzaje biletów, trasy znajdziesz na stronie: www.hvv.de. Strona ta pozwala także na wybranie najszybszego w danym momencie połączenia oraz na zakup biletu.

Powinieneś rozważyć zakup biletu w sklepie Internetowym lub poprzez Aplikację (hvv – ÖPNV Tickets & Fahrinfo), gdyż zyskujesz 7% zniżki na bilety jednorazowe, dzienne i dodatkowe. Rabat nie obejmuje biletów okresowych tygodniowych i KARTY Hamburg. Co ciekawe, w sklepie Internetowym kupisz bilety z 14-dniowym wyprzedzeniem.

Dzieci poniżej 6. roku życia podróżują komunikacją miejską w Hamburgu za darmo. 

Na pewno ucieszy Cię wiadomość, iż płatności bezgotówkowe są możliwe we wszystkich autobusach, metrze i promach. To szczególnie przydatne dla kibiców z Polski, którzy przyjeżdżają do miasta na rozgrywki Euro 2024.

Volksparkstadion
Hans Blossey/Alamy

Jak dojadę na Volksparkstadion/Hamburg Arena w Hamburgu?

Volksparkstadion znany jest również jako Hamburg Arena. Do stadionu dotrzesz metrem: liniami S3 lub S21. Obie linie przejeżdżają przez dworzec centralny w Hamburgu. Jadąc metrem musisz wysiąść na przystanku “Stellingen”. Stamtąd czeka Cię jeszcze około 20-minutowy spacer. Ewentualnie możesz wsiąść w autobus. Wówczas dotrzesz na przystanek zlokalizowany około 10 minut od stadionu. 

Czy w Hamburgu komunikacja miejska jeździ w nocy?

W Hamburgu w godzinach 00:00-5:00 kursują autobusy nocne. Rozpoznasz je po trzycyfrowych numerach tras od 600 do 688.

Nocą od piątku do niedzieli funkcjonuje metro hamburskie. Przy czym kursuje ono w odstępach około 20 minutowych.

Czy komunikacja miejska w Hamburgu jest bezpieczna?

Bądź ostrożny przebywając na głównym dworcu kolejowym w Hamburgu. Wiele osób uważa go nawet za najniebezpieczniejszy terminal w Niemczech. Sporym problemem w tym miejscu, jak i w samym mieście jest kokaina. Na wspomnianym dworcu głównym możesz zauważyć nie tylko osoby związane ze światem narkotyków, ale i będące pod wpływem alkoholu. 

Wokół dworca dochodzi też do przestępstw. Na szczęście władze miasta podjęły kroki, aby przeciwdziałać tego typu sytuacjom. Od października ubiegłego roku obszar wokół dworca głównego jest strefą wolną od broni. Z kolei od wiosny tego roku obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Poza tym rozszerzono monitoring wokół dworca. 

Od poznanych Polaków mieszkających w Hamburgu dowiedziałem się, że w mieście tym są zakątki, do których lepiej się nie zapuszczać, zwłaszcza nocą. 

Oczywiście w Hamburgu, tak jak i w każdym innym dużym mieście, zwracaj uwagę na podejrzane zachowania np. w metrze, czy dworcach kolejowych.