Felix Sanchez Bas

Felix Sanchez Bas to trener, który przez wiele lat był związany z FC Barceloną. Oczywiście nigdy nie był szkoleniowcem pierwszego zespołu na Camp Nou, ale odgrywał istotną rolę w prowadzeniu młodzieży. Po tej przygodzie otrzymał propozycję pracy dla reprezentacji Kataru. Zwieńczeniem tych kilkunastu lat był mundial w 2022 roku. Obecnie prowadzi reprezentację Ekwadoru.

Felix Sanchez Bas
IMAGO/Santiago Joel Abdala/PRESSINPHOTO

Felix Sanchez Bas – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoFelix Sanchez Bas
Data urodzenia13 grudnia 1975
Miejsce urodzenia Barcelona
NarodowośćHiszpania
Aktualny klubReprezentacja Ekwadoru
Wzrost

Felix Sanchez Bas – początki kariery

Co ciekawe, Felix Sanchez Bas nie ma za sobą piłkarskiej kariery. To typ szkoleniowca, który od początku był skoncentrowany na trenerskiej pracy. Wielu uznanych trenerów takich jak Josep Guardiola, Carlo Ancelotti czy Roberto Mancini najpierw grało w piłkę, a dopiero później podejmowało się pracy szkoleniowca. W przypadku Felixa Sancheza Bas sytuacja była zgoła odmienna. Już w latach 90. poprzedniego wieku pracował on z młodzieżą w FC Barcelonie.

Felix Sanchez Bas w strukturach Barcy spędził 10 lat. Tam był trenerem grup młodzieżowych. To na pewno wielki jego atut, że mógł z bliska współtworzyć akademię piłkarską La Masia. W końcu w niej dorastał Lionel Messi, Andres Iniesta, Gerrard Pique czy Cesc Fabregas. Felix Sanchez Bas w Barcelonie trenował w latach 1996-2006. Następnie przeniósł się on do Kataru, żeby dołączyć do Aspire Academy. To katarska akademia, która ma na celu szkolenie zawodników i drużyn w wielu sekcjach sportowych. Tam Felix Sanchez Bas pracował do 2013 roku. Następnie wkroczył do młodzieżowej reprezentacji Kataru.

Kiedy stało się jasne, że w 2022 roku Katar zorganizuje piłkarskie Mistrzostwa Świata, w państwie powstał duży nacisk na budowę drużyny, która weźmie udział w tym turnieju. Felix Sanchez Bas rozpoczął pracę z młodzieżowymi grupami, by następnie wdrożyć tych zawodników do seniorskiej drużyny.

Katar U-19

W latach 2013-2015 Felix Sanchez Bas prowadził reprezentację Kataru do lat 19. Wielu zawodników w tej drużynie pochodziło z Aspire Academy, co dawało temu szkoleniowcowi komfort pracy. Katar w przeszłości nie odnosił żadnych sukcesów piłkarskich, więc niejako cały proces był tworzony od początku. Pierwszym, większym sukcesem tego trenera było wywalczenie Mistrzostwa Azji w 2014 roku. Wówczas jego podopieczni U19 okazali się najlepsi na kontynencie w swoim roczniku. Dla Kataru był to pierwszy tak istotny sukces. Do tej pory młodzieżowa reprezentacja nie mogła pochwalić się takim wyczynem.

Patrząc na oficjalne mecze, to Felix Sanchez Bas w roli selekcjonera U19 nie przegrał ani jednego meczu. W tym czasie jego podopieczni odnieśli 9 zwycięstw i remis. Był to na pewno dobry prognostyk na przyszłość

Katar U-20

Felix Sanchez Bas kontynuował swoją przygodę z młodzieżowymi reprezentacjami Kataru. W tym przypadku nie było już tak kolorowo, jak z poprzednim rocznikiem. W latach 2014-2017 jego podopieczni odnieśli tylko dwie wygrane. Poza tym katarska młodzieżówka odnotowała 2 remisy i 8 porażek. Rywalizacja na kontynencie był znacznie większa niż w U-19. Generalnie w tym czasie Sanchez Bas zanotował skuteczność zwycięstw na poziomie 16%.

Po pracy z U-20 hiszpański trener został przesunięty do drużyny U-23. Stanowiła ona bezpośrednie zaplecze dorosłej reprezentacji Kataru. W międzyczasie Felix Sanchez Bas zastąpił w funkcji selekcjonera pierwszej drużyny Jorge Fossatiego. Tym samym Hiszpan na stałe objął fotel trenera reprezentacji Kataru. Jego celem stało się przygotowanie drużyny do turnieju Mistrzostw Świata 2022.

Katar

Felix Sanchez Bas od początku był zorientowany na projekt Katar 2022. Trzy lata przed mundialem jego drużyna błysnęła na Mistrzostwach Azji. Tam po raz pierwszy w historii Katar triumfował w tych rozgrywkach. Podopieczni Sanchez Basa w finale pokonali Japonię. Wcześniej eliminując Zjednoczone Emiraty Arabskie i Koreę Południową.

W 2019 roku Katar wziął też gościnny udział w Copa America. Tam progi okazały się za wysokie dla podopiecznych hiszpańskiego selekcjonera. Felix Sanchez Bas musiał przełknąć gorycz porażki, bo w fazie grupowej jego podopieczni zdołali zremisować tylko jedno spotkanie. Znacznie lepiej poszło im w gościnnym udziale w CONCACAF 2021, z którego odpadli dopiero w półfinale.

Na wyczekiwanym mundialu reprezentacja Kataru musiała uznać wyższość swoich grupowych rywalizacji i zakończyła grę na ostatnim miejscu.

Ekwador

Po rozstaniu z kadrą Kataru, hiszpański szkoleniowiec pozostawał bez pracy tylko przez trzy miesiące. W marcu został mianowany selekcjonerem reprezentacji Ekwadoru.

Felix Sanches Bas – prowadzone drużyny

drużynarozpoczęcie pracyzakończenie pracy
reprezentacja Kataru U-191 lipca 201330 czerwca 2015
reprezentacja Kataru U-201 stycznia 20142 lipca 2017
reprezentacja Kataru U-233 lipca 201728 grudnia 2020
reprezentacja Kataru3 lipca 201731 grudnia 2022
reprezentacja Ekwadoru11 marca 2023

Felix Sanchez Bas – aktualności