Arena Nationala (Bukareszt, Rumunia)

Rumunia nie zakwalifikowała się na mistrzostwa Europy 2020 w piłce nożnej, ale mimo tego kibice z tego kraju zdołają poczuć smak dużego turnieju na własnej ziemi. Obiekt Arena Nationala (wybudowany w miejscu starego Stadionul National) w Bukareszcie jest jednym z jedenastu stadionów, które ugoszczą najlepsze drużyny Starego Kontynentu. W tłumaczeniu na język polski nazwa obiektu brzmi po prostu Stadion Narodowy (Arena Narodowa). Konstrukcja w Bukareszcie również wizualnie mocno przypomina Stadion Narodowy Warszawie. Niestety reprezentacja Polski nie będzie miała okazji zagrać na tym stadionie podczas Euro 2020.

Arena Nationala
PressFocus
KrajRumunia
MiastoBukareszt
AdresBd. Basarabia nr 37-38, Bucureşti
Data otwarcia06.09.2011
Koszt budowy234 mln €
Pojemność 63 000
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieFC Steaua București

Spis treści:

Historia Stadionu Narodowego w Rumunii      

Stadion Arena Nationala w Rumunii został zbudowany w latach 2008-2011 w miejscu wielofunkcyjnej areny im. Lia Manoliu (była lekkoatletką oraz trzykrotną medalistką olimpijską). Poprzedni obiekt funkcjonował w latach 1953-2007, a odbyły się na nim m.in. 4. Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów, 11. Letnia Uniwersjada oraz duże koncerty, m.in. z udziałem Michalea Jacksona.

Nowa konstrukcja Arena Nationala pomieści 55 634 tys. widzów, ale istnieje możliwość rozszerzenia pojemności do 63 tys. Podczas Euro 2020 na trybunach obiektu będzie mogło zasiąść zgodnie z ograniczeniami sanitarnymi około 13 tys. osób, co stanowi 25% całej pojemności. Stadion Narodowy w Bukareszcie został zaprojektowany przez niemiecką firmę Gerkan, Marg & Partners, natomiast został zbudowany przez niemiecką firmę Max Boegl oraz włoską Astaldi. Koszt jedynego obecnie pięciogwiazdkowego stadionu w Rumunii wyniósł około 234 milionów euro. Warto wspomnieć o polskim akcencie na tym obiekcie, gdyż krzesełka zamontowane na stadionie zostały wyprodukowane przez firmę Forum Seating.

Arena Nationala a wydarzenia przed mistrzostwami Europy 2020

Inauguracja nowego obiektu Arena Nationala w Bukareszcie miała miejsce 6 września 2011 r., a na trybunach pojawiło się 49 137 tys. osób. Wówczas Rumunia zremisowała bezbramkowo z Francją w meczu eliminacji do Euro 2012. Dotychczas najważniejszym wydarzeniem na Arena Nationala był finał Ligi Europy w sezonie 2011/2012. Wtedy w decydującym spotkaniu zmierzyły się dwie hiszpańskie drużyny – Atletico Madryt i Athletic Bilbao. Lepsi okazali się piłkarze ze stolicy, którzy wygrali 3:0.

Rekord frekwencji na Arena Nationala odnotowano 16 października 2012 r. Wówczas Rumunia mierzyła się z Holandią w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2014. Spotkanie z udziałem 53 326 tys. widzów zakończyło się rezultatem 4:1 dla Oranje. Była to tym samym najwyższa porażka Rumunów w domowym spotkaniu na nowym stadionie. W listopadzie 2016 r. Rumunia przegrała na Arena Nationala z reprezentacją Polski 0:3 w spotkaniu eliminacji do Mundialu 2018. Był to jedyny występ Biało-Czerwonych na nowym obiekcie w Bukareszcie.

Od momentu oddania do użytku Arena Natioanala w 2011 r., odbyło się na tym obiekcie kilka głośnych koncertów. Pierwszym istotnym o dużej publice był występ amerykańskiego zespołu rockowego Red Hot Chili Peppers w sierpniu 2012 r. Ponad 48 tys. widzów obserwowało występ Eda Sheerana w lipcu 2019 r., a miesiąc później ponad 50 tys. koncert zespołu Metallica.

Euro 2020: kto zagra w Bukareszcie? Kiedy mecze na Arena Nationala?

Na mistrzostwach Europy 2020 w piłce nożnej zostaną rozegrane cztery potyczki na obiekcie Arena Nationala. Stadion w Rumunii ugości reprezentacje, które wystąpią w grupie C. Na murawie Stadionu Narodowego w Bukareszcie zaprezentują się kadry Austrii, Macedonii Północnej oraz Ukrainy. Ponadto stadion ten będzie gospodarzem jednego spotkania 1/8 finału Euro 2020. W Bukareszcie zagrają wówczas zwycięzcy grupy F oraz drużyna z trzeciego miejsca w grupie A, B lub C.

Terminarz meczów Euro 2020 na Arena Nationala (Bukareszt)

Faza grupowa mistrzostw Europy:

Faza pucharowa Euro:

  • 27 czerwca, mecz 1/8 finału, zwycięzca grupy F – trzecie miejsce w grupie A, B lub C, g. 18:00