SV Darmstadt

SV Darmstadt

Inne Ligi

SV Darmstadt 98 to niemiecki klub piłkarski, który ma za sobą przygodę w Bundeslidze, ale też sezony, kiedy to występował na czwartym szczeblu rozgrywkowym. SV Darmstadt 98 znajduje się w cieniu wielkich niemieckich klubów takich jak Bayern Monachium, Borussia Dortmund, Schalke 04 czy Bayer Leverkusen. Drużyna z Darmstadt nie ma na koncie mistrzostwa kraju czy trofeum DFB Pokal.

SV Darmstadt – podstawowe informacje

Rok założenia: 1898

Przydomek: Lilie

Barwy: biało-niebieskie

Adres:
Nieder-Ramstädter-Straße 170, 64285 Darmstadt

Fax:
+49 (6151) 6666-99

Telefon:
+49 (6151) 6666-98

Strona: :
www.sv98.de

Prezes:
Klaus Rüdiger Fritsch

Menedżer:
Torsten Lieberknecht

Stadion:
Merck-Stadion am Böllenfalltor

Pojemność:
17,000

SV Darmstadt 98 – początki klubu

SV Darmstadt 98 to klub z długą tradycją, ponieważ pierwsze wzmianki o tej drużynie sięgają jeszcze XIX. wieku. Oficjalnie datuje się, że SV Darmstadt 98 powstało w 1898 roku. Kilkanaście lat później Rasen-Sportverein Olympia połączyła się z Darmstädter Sport Club 1905. W wyniku tej fuzji powstał klub, który znamy dziś, czyli SV Darmstadt 98. Wiele lat drużyna ta występowała na szczeblu lokalnym, a więc w regionie Hesja na zachodzie Niemiec. Z czasem klub z Darmstadt zaczął przebijać się na poziom 2. Bundesligi aż w końcu awansował do ekstraklasy.

W gablocie z trofeami SV Darmstadt 98 próżno szukać tytułów za mistrzostwo kraju czy Puchar Niemiec. Nie, to nie jest tak wielki i utytułowany klub co Bayern Monachium. Dla SV Darmstadt 98 każdy awans do Bundesligi odbierany jest jako wielka zdobycz. Jak na razie klub z Hesji łącznie rozegrał cztery sezony na poziomie 1. ligi niemieckiej.

Pełna nazwa klubu to Sportverein Darmstadt 1898 e.V. Barwy drużyny są niebiesko-białe. Przydomkiem SV Darmstadt jest Lilien. Od 1921 roku klub rozgrywa mecze na stadionie Merck-Stadion am Böllenfalltor. Obiekt ten może pomieścić 17 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Co uznać za największy sukces SV Darmstadt 98. Na pewno takowym był pierwszy awans do Bundesligi. Miało to miejsce w latach 70. poprzedniego wieku. Premierowy sezon na szczeblu Bundesligi dla SV Darmstadt 98 nie był udany, ponieważ podopieczni Lothara Buchmanna zajęli ostatnie miejsce w tabeli. Do niemieckiej elity szybko wrócili, bo już w 1981 roku. Tym razem znów nie zachowali na dłużej ligowego bytu. Beniaminek z Darmstadt ponownie znalazł się w gronie drużyn, które spadły do 2. Bundesligi. Na kolejny awans klub musiał czekać aż do XXI. wieku.

SV Darmstadt 98 nie zapisało wielkiej karty, jeśli chodzi o występy w Pucharze Niemiec. Zdecydowanie lepiej klub ten radził sobie w regionalnych rozgrywkach. Darmstadt sześć razy zwyciężało Puchar Hesji. Oczywiście renomą to znacznie niżej notowane rozgrywki niż Bundesliga i DFB Pokal.

Sezon przełomu

W latach 90. XX SV Darmstadt 98 występowało w niższych ligach niemieckich. Co więcej, w tego rodzaju rozgrywkach klub ten grał również w XXI. wieku. Wystarczy przypomnieć, że SV Darmstadt 98 lata 2007-2011 spędziło w 4. lidze. Po tamtym czasie klub stopniowo odbudowywał swoją renomę w Niemczech. Po trzech sezonach w 3. lidze SV Darmstadt 98 awansowało do 2. Bundesligi w 2014 roku. Wówczas okazało się rewelacją tych rozgrywek, bo już w pierwszym sezonie drużyna ta wywalczyła kwalifikację do niemieckiej ekstraklasy.

SV Darmstadt 98 w kampanii 2014/2015 zajęło drugie miejsce na szczeblu 2. Bundesligi. Pod wodzą Dirka Schustera drużyna w 34 meczach odniosła 15 zwycięstw, 14 remisów i 5 porażek. SV Darmstadt 98 awansowało do Bundesligi w towarzystwie FC Ingolstadt 04.

Tym razem na poziomie Bundesligi Darmstadt utrzymało się dłużej niż w poprzednich latach. W pierwszym roku beniaminek zajął 14. miejsce, które pozwoliło zachować ligowy byt. Nikt nie miał wątpliwości, że SV Darmstadt 98 również w kolejnej kampanii będzie musiało bronić się przed spadkiem. W sezonie 2016/2017 sztuka ta się nie udała. Klub z Hesji był najgorszym zespołem. W 34 kolejkach odniósł tylko 7 zwycięstw przy 23 porażkach.

Od 2017 roku Darmstadt występuje na poziomie 2. Bundesligi.

Łukasz Załuska

W 2015 roku do drużyny SV Darmstadt 98 z Celticu Glasgow trafił Łukasz Załuska. Polski bramkarz został pozyskany do roli rezerwowego. W trakcie swojej przygody z Darmstadt rozegrał dla tego klubu tylko jeden oficjalny mecz. W 2016 roku Załuska odszedł do Wisły Kraków.

SV Darmstadt – terminarz i wyniki

SV Darmstadt – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy SV Darmstadt w 2. Bundeslidze