Dijon FCO

Dijon FCO

Inne Ligi

Dijon FCO to klub ze stosunkowo krótką tradycją, jeśli porównamy go do Olympique Marsylia, AS Monaco czy Paris Saint Germain. Wystarczy zauważyć, że klub piłkarski Dijon został założony pod koniec XX wieku. A przypomnijmy, że wiele drużyn we Francji ma ponad stuletnią historię.

FCO Dijon – podstawowe informacje

Rok założenia: 1998

Przydomek: les Rouges

Barwy:

Adres:
Stade des Poussots 21 000 Dijon

Fax:
03 80 65 02 08

Telefon:
03 80 65 09 65

Strona: :
www.dfco.fr

Prezes:
Olivier Delcourt

Menedżer:
Patrice Garande

Stadion:
Le Stade Gaston-Gerard

Pojemność:
15,995

Dijon FCO – aktualności klubowe

Dijon FCO – początki klubu

W 1998 roku w mieście Dijon powstał klub piłkarski w wyniku fuzji dwóch pomniejszych drużyn. To pozwoliło ekipie tej od razu pojawić się w rozgrywkach Ligue 2. Z czasem Dijon FCO awansował do francuskiej ekstraklasy. Czy to były początki piłki nożnej w mieście Dijon? Wcale nie, bo w 1913 roku założono sekcję piłkarską w klubie Dijon Secular Club. Przez kolejne dziesięciolecia drużyna ta występowała w regionalnych ligach. M.in. zdobyła mistrzostwo Burgundii. Do 1998 roku klub ten działał pod nazwą Cercle Football Dijonnais. W efekcie fuzji powstała nowa drużyna Dijon FCO.

Co jest największym sukcesem Dijon FCO? To drużyna, która może pomarzyć o takich triumfach jak wygrana w Ligue 1 czy Puchar Francji. Tak naprawdę w historii Dijon dużym sukcesem jest awans do francuskiej ekstraklasy. Co więcej, zdarzyła się sytuacja, że Dijon niespodziewanie wystąpił w półfinale Coupe de France. Jak na możliwości tego klubu, to i tak warte do odnotowania rezultaty.

Na klub Dijon FCO we Francji mówi się Les rouges, co oznacza czerwoni. Mecze domowe Dijon rozgrywa na stadionie Stade Gaston Gérard, który został wybudowany w 1934 roku. Obiekt ten może pomieścić 15 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Jak wspominaliśmy wcześniej przed fuzją klub piłkarski z Dijon z reguły występował w niższych klasach rozgrywkowych. Drużyna ta osiągała sukcesy, ale na poziomie regionalnym. Wystarczy zauważyć, że pierwszy awans do Ligue 1 klub ten wywalczył w 2011 roku. Wówczas w Ligue 2 zajął trzecie miejsce za plecami Evian i Ajaccio. Dorobek 17 zwycięstw, 11 remisów i 10 porażek pozwolił na to, żeby cieszyć się z kwalifikacji do ekstraklasy.

Premierowy sezon w Ligue 1 szybko pokazał, że to za wysokie progi do Dijon FC. Podopieczni Patrice Carterona uplasowali się w strefie spadkowej, z której nie wyszli aż do końca sezonu. Dijon w 38 meczach zanotował 9 wygranych przy 20 porażkach. To skutkowało spadkiem z francuskiej elity w towarzystwie takich ekip jak SM Caen i Auxerre.

Powrót do Ligue 2

Po krótkim pobycie w Ligue 1 Dijon FCO musiał wrócić do Ligue 2. Tam pozostał na kilka następnych sezonów, bo kolejny awans do pierwszej ligi wywalczył w 2016 roku. W tym czasie w klubie doszło do sporych zmian. Na funkcji prezesa pojawił się Olivier Delcourt, a w roli trenera został zatrudniony Olivier Dall’Oglio. W sezonie 2015/2016 na szczeblu Ligue 2 Dijon FCO zajął drugie miejsce, co pozwoliło na bezpośredni awans do Ligue 1.

Ligue 1

Od rozgrywek 2016/2017 Dijon FCO występował na poziomie pierwszej ligi we Francji. W pierwszym sezonie po powrocie klub był blisko spadku, ale ostatecznie zachował ligowy byt zajmując 16 miejsce.  W kolejnych sezonach Dijon uplasował się na miejscach w dolnej części tabeli. W kampanii 2018/2019 Dijon FCO musiał grać baraż o utrzymanie w Ligue 1. Les rouges ostatecznie pokonali RC Lens, co pozwoliło im kontynuować zmagania w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Jak na razie ostatni sezon na poziomie Ligue 1 Dijon rozegrał w latach 2020-2021. W tej kampanii klub ten odniósł tylko 4 wygrane na dystansie 38 spotkań! Dijon FCO był najsłabszym zespołem w Ligue 1 i zasłużenie został zdegradowany. Wówczas z ligi francuskiej spadł też Nimes Olympique.

Puchar Francji

W sezonie 2003/2004 Dijon występowało na szczeblu trzeciej ligi, ale to nie przeszkodziło mu w awansie do półfinału Pucharu Francji. Dla Les rouges był to najlepszy występ w tych rozgrywkach. Klub z Dijon w 1/8 finału wyeliminował Stade de Reims, a w ćwierćfinale uporał się z Amiens SC. W półfinale drużyna ta nie zdołała poradzić sobie z LB Châteauroux.

Informacje
NazwaDijonDijon
Kraj
Francja
FRA
TrenerOmar Daf
Witryna internetowawww.dfco.fr
Forma
Statystyki
Turniej
Ligue 2
Rozegrane mecze
15
Bramki
12
Straconych bramek
17
Czyste konto
4
Żółte kartki
39
Czerwone kartki
3
Turniej
Puchar Francji
Rozegrane mecze
1
Bramki
1
Straconych bramek
1
Turniej
Puchar Ligi Francuskiej
Rozegrane mecze
1
Straconych bramek
2
Żółte kartki
1

Dijon FCO – terminarz i wyniki

Dijon FCO – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy Dijon w Ligue 2