Blackpool

Blackpool F.C.

Championship

Blackpool FC – podstawowe informacje

Rok założenia: 1887

Przydomek: The Seasiders, The Pool

Barwy: pomarańczowo-białe

Adres:
Seasiders Way Blackpool Lancs FY1 6JJ

Fax:
01253 405011

Telefon:
0 8716221953

Prezes:
Owen Oyston

Menedżer:
Neil Critchley

Stadion:
Bloomfield Road

Pojemność:
12,555

Sukcesy

Puchar Anglii:
1 tytuł

Zdobyte w 1953

Blackpool – terminarz i wyniki

Blackpool – skład i statystyki piłkarzy

Najlepsi strzelcy Blackpool

Blackpool – historia klubu

Blackpool Football Club jest drużyną ze środkowo-zachodniej części Anglii. Nadmorska drużyna ma siedzibę w miejscowości Blackpool, która zlokalizowana jest w hrabstwie Lancashire. Klub spędził najwięcej sezonów w niższych ligach, a w elicie wystąpił w 28 kampaniach. Blackpool Football Club zostało założone 26 lipca 1887 roku, zastępując ówcześnie działającą drużynę Blackpool St John’s, której korzenie sięgają z kolei 1877 r. i kościelnego klubu Victoria FC. Mimo długiej historii Blackpool nigdy nie zdołało wywalczyć mistrzostwa Anglii. Klub nie brał również udziału w europejskich zmaganiach pod patronatem UEFA. Największym sukcesem Blackpool FC jest zdobycie Pucharu kraju w sezonie 1952/53. Piłkarzami tej drużyny byli w przeszłości Bartosz Ślusarski oraz Tomasz Cywka.

Blackpool znane jest pod takimi przydomkami jak: The Pool, The Seasiders oraz The Tangerines. Od sezonu 1923/24 aż po dziś dzień (z krótką przerwą) klub gra w pomarańczowo-białych strojach, natomiast wcześniej Blackpool FC przywdziewało trykoty o wielu odmiennych kolorach. Od 1900 roku The Pool rozgrywają swoje mecze na obiekcie Bloomfield Road Stadium, który aktualnie pomieści 17,338 widzów.

Lata poza elitą, jedyny sukces i gorsze czasy

Pod koniec kampanii 1888/89 Blackpool FC zostało klubem założycielskim lokalnej ligi Lancashire, a w czwartym sezonie triumfowało w tych zmaganiach. W 1896 r. klub złożył wniosek o przyjęcie do profesjonalnych rozgrywek w Anglii i od edycji 1896/97 rozpoczął grę w Second Division (drugi poziom zmagań w kraju). Do wybuchu pierwszej wojny światowej The Seasiders nie zdołali zbliżyć się do awansu. W latach 20. XX w. klub należał już do czołówki zaplecza i ostatecznie wywalczył premierową przepustkę do elity po sezonie 1929/30. Pierwsza przygoda z First Division trwała dla Blackpool tylko trzy sezony.

W latach 1946-67 Blackpool FC rywalizowało nieprzerwanie w elicie i na ten czas przypada najlepszy okres w historii klubu. Wówczas wiele bramek dla klubu strzelali tacy piłkarze jak Stan Mortensen czy Raymond Charnley. W sezonie 1950/51 The Tangerines po raz pierwszy zakończyli zmagania na podium elity, zajmując trzecią pozycję. W 1953 r. klub wywalczył swoje jedyne trofeum w Anglii, sięgając po Puchar kraju. W decydującym starciu Blackpool pokonało Bolton Wanderers 4:3 po końcówce spotkania pełnej dramaturgii. W kampanii 1955/56 klub zdobył wicemistrzostwo Anglii, ustępując jedynie Manchesterowi United, co jest najlepszym wynikiem drużyny aż do czasów współczesnych. W kolejnych latach ekipie Blackpool wiodło się coraz gorzej. W sezonie 1978/79 klub po raz pierwszy zaznał smaku gry na trzecim poziomie rozgrywkowym, natomiast w kampanii 1980/81 miał premierowe zetknięcie z czwartym szczeblem i pomiędzy tymi ligami balansował nieustannie do 2007 r.

W kampanii 2010/11 Blackpool zdołało przypomnieć się kibicom w najwyższej klasie rozgrywkowej. Przygoda z Premier League trwała dla klubu tylko rok. W drugiej dekadzie XXI w. nadmorskiej ekipie znów wiodło się coraz gorzej, bowiem grała nawet w sezonie 2016/17 ponownie w czwartej lidze, a obecnie rywalizuje w League One, czyli na trzecim poziomie zmagań.

Najwięksi rywale The Seasiders

Od wielu lat Blackpool mocno rywalizuje z ekipą Preston North End, która również ma siedzibę w tym samym hrabstwie. Mecze pomiędzy drużynami określane są mianem „Derbów West Lancashire”, a pierwsze spotkanie odbyło się 23 listopada 1901 r. Wówczas Preston triumfowało 4:1, a w ogólnej liczbie zwycięstw to również ten klub może się pochwalić lepszym bilansem. W XXI w. kluby nie rywalizują ze sobą już tak często niż wcześniej. W ostatnich latach Blackpool mierzy się dosyć często z inną drużyną z terenu Lancashire-Fleetwood Town. Spotkania tych drużyn nazywane są „Derbami Fylde Coast”, a zdecydowanie lepszy bilans wygranych ma zespół The Pool.