AS Cannes

AS Cannes

Inne Ligi

AS Cannes to francuski klub, który w przedwojennych czasach święcił wielkie triumfy na krajowej arenie. Z czasem znaczenie AS Cannes dla Francji malało, ale trzeba pamiętać, że to właśnie tam w seniorskiej piłce zadebiutował Zinedine Zidane. Popularny Zizou to nie jedyny znany piłkarz, który był związany właśnie z AS Cannes.

AS Cannes – podstawowe informacje

Rok założenia: 1902

Przydomek:

Barwy: biało-czerwone

Adres:
1, Avenue Pierre Poési Tribune Est – Stade Pierre de Coubertin 06150 Cannes la Bocca

Fax:
04 93 47 07 13

Telefon:
04 92 19 50 50

Strona: :
www.ascannes.net

Prezes:
Marcel Salerno

Menedżer:
Gerard Bernardet

Stadion:

Pojemność:

AS Cannes – aktualności klubowe

AS Cannes – początki klubu

Klub sportowy w mieście Cannes powstał w 1902 roku, a siedem lat później została utworzona sekcja piłkarska. Dziś miasto Cannes bardziej niż z futbolem kojarzy się z festiwalem filmowym, na który zjeżdżają się największe gwiazdy światowego kina. W latach 30. poprzedniego wieku Cannes walczyło o mistrzostwo Francji, a także triumfowało w krajowym pucharze. Co więcej, AS Cannes ma za sobą również przygodę w europejskich pucharach.

Aktualnie AS Cannes grywa w niższych ligach francuskich, ale przez wiele lat to zespół, który występował w Ligue 1. Na początku lat 90. AS Cannes niespodziewanie zajęło czwarte miejsce w lidze, co pozwoliło na kwalifikacje do europejskich pucharów. To wtedy w barwach tej drużyny wielką karierę rozpoczynał Zinedine Zidane.

Pełna nazwa klubu to: Association Sportive de Cannes Football. Barwy zespołu są czerwono-białe, co przypomina m.in. kolory innego francuskiego klubu, AS Monaco. Mecze domowe AS Cannes rozgrywa na lokalnym stadionie Stade Pierre de Coubertin. Obiekt ten może pomieścić 12 tysięcy widzów. Stadion w Cannes dwukrotnie gościł mecz o Superpuchar Francji.

Największe sukcesy

To że obecnie AS Cannes gra w Championnat National, a więc trzecim stopniu rozgrywek, nie oznacza, że klub zawsze był na peryferiach francuskiego futbolu. Wręcz przeciwnie – początkowo stanowił o jego sile. Było tak w czasach przedwojennych, kiedy to rodziła się zawodowa piłka nożna we Francji. Co prawda AS Cannes nigdy nie zwyciężyło mistrzostwa kraju, ale za to ma w swoim dorobku triumf w Coupe de France. Drużyna ta raz była bliska wygranej w Ligue 1, ale wówczas musiała uznać wyższość jednego rywala. 

Wicemistrzostwo Francji z 1933 roku, to do dziś najlepszy występ AS Cannes w historii pierwszoligowych podbojów. Nigdy później tego wyczynu nie udało się powtórzyć.

Przed zdobyciem wicemistrzostwa, sezon wcześniej AS Cannes triumfowało w Pucharze Francji. Wówczas trenerem zespołu był Billy Aitken. Piłkarze z Cannes zwyciężyli finał w konfrontacji z RC Roubaix. Gola na wagę trofeum zdobył Cler. Co ciekawe, był to jedyny finał Pucharu Francji z udziałem AS Cannes.

Europejskie puchary

AS Cannes przygodę z europejskimi pucharami rozpoczęło w latach 90. poprzedniego wieku. To wtedy klub ten dwukrotnie wystąpił w Pucharze UEFA. Za każdym razem swój udział kończył na 2. rundzie – tak było w sezonie 1991/1992 i 1994/1995. Za pierwszym razem lepsze okazało się  Dinamo Moskwa, a później Admira/Wacker.

W 1995 roku AS Cannes wzięło dodatkowo udział w Pucharze Intertoto. To nieistniejące dziś rozgrywki. Wówczas zespół z Cannes w fazie grupowej mierzył się m.in. Pogonią Szczecin. W grupie 8. AS Cannes zajęło drugie miejsce i zakończyło swój udział w tych rozgrywkach.

Plejada gwiazd w Cannes

W latach 90. klub ten regularnie grywał na poziomie Ligue 1. W tym czasie przez AS Cannes przewinęło się kilku znaczących piłkarzy. Na Stade Pierre de Coubertin nie tylko Zizou zaczynał wielką karierę. W sezonie 1994/1995 występował tam Patrick Vieira, były kapitan reprezentacji Francji. To właśnie z Cannes Vieira przeszedł do AC Milan, a następnie Arsenalu Londyn. Cztery sezony w AS Cannes spędził też Johan Micoud, który podążył śladami Zidane’a i przeszedł do Bordeaux.

W Cannes nie zaczynał, a kończył karierę jeden z najlepszych piłkarzy w historii czeskiej piłki, Jan Koller. Wysoki napastnik występował na Stade Pierre de Coubertin w latach 2009-2011.

Pozostali piłkarze, którzy byli związani z Cannes to: Gael Clichy, Julien Escudé, Sébastien Frey, William Ayache i Ruud Krol.