Stadion Olimpijski (Azerbejdżan, Baku)

Stadion Olimpijski w Baku to poza arenami w Londynie, Rzymie i Monachium jeden z największych obiektów na Euro 2020. Na trybunach może zasiąść maksymalnie 68 700 tys. widzów. W związku z pandemią koronawirusa podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej dopuszczalna pojemność stadionu będzie wynosiła około 34 350 tys. kibiców, co stanowi 50% pełnego zapełnienia obiektu. Więcej kibiców obejrzy mecze tylko na Węgrzech, gdzie zdecydowano się zezwolić na organizację meczów przy pełnych trybunach. Azerbejdżan to obok Rumunii kraj, który nie ma swojej reprezentacji na Euro 2020, ale znalazł się wśród organizatorów turnieju. Na Stadionie Olimpijskim w Baku jak dotąd nigdy nie grała reprezentacja Polski.

Stadion Olimpijski w Baku
PressFocus
KrajAzerbejdżan
MiastoBaku
Data otwarcia18.03.2015
Koszt budowy710,6 mln €
Pojemność 69 870

Spis treści

Historia Stadionu Olimpijskiego w Baku

Projekt Stadionu Olimpijskiego w azerskim Baku powstawał tak naprawdę aż siedem lat. Wstępne koncepcje pojawiły się już w 2006 r. Za architektoniczną konstrukcję obiektu odpowiedzialne były turecka firma TOCA Mimarlik oraz koreańska Heerim Architects and Planners, które ostatecznie w 2010 r. zaproponowały finalną wizję areny.

W marcu 2011 r. rozpoczęto budowę Stadionu Olimpijskiego w Azerbejdżanie, a jego wykonawcą była firma Tekfen Insaat z Turcji. Azerska arena została ukończona na wiosnę 2015 r., a jej koszt wyniósł aż 710 milionów Euro. Budżet został przekroczony prawie trzykrotnie, gdyż pierwotnie zamierzano przeznaczyć na wzniesienie owalu około 268 mln euro. Warto zaznaczyć, że Stadion Olimpijski w Baku jest obiektem czwartej kategorii według klasyfikacji UEFA, a także największą areną w Azerbejdżanie.

Stadion Olimpijski a wydarzenia przed mistrzostwami Europy 2020

Stadion Olimpijski powstał z myślą o Igrzyskach Europejskich, które latem 2015 r. odbyły się w Azerbejdżanie. Na tym owalu zorganizowano ceremonię otwarcia oraz zamknięcia zmagań, a ponadto na arenie przeprowadzona była rywalizacja lekkoatletów. We wspomnianych Igrzyskach Azerowie zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 56 krążków, w tym 21 złotych i ustąpili jedynie Rosji. Dziewiętnaste miejsce na tym turnieju zajęła Polska, która uzyskała 20 medali (2 złote). Stadion Olimpijski w Baku jest narodowym obiektem reprezentacji Azerbejdżanu w piłce nożnej, a ponadto w rozgrywkach europejskich występuje na tym obiekcie zespół Karabach.

Najważniejszym typowo piłkarskim wydarzeniem, które miało miejsce na Stadionie Olimpijskim w Baku, był finał Ligi Europy 19 maja 2019 r. Wówczas w decydującym starciu o zdobycie trofeum walczyły dwa angielskie kluby z Londynu – Chelsea i Arsenal. Ze zwycięstwa cieszyli się The Blues, którzy wygrali 4:1. Spotkanie obserwowało na trybunach 51 370 tys. widzów. Największa frekwencja na Stadionie Olimpijskim padła 27 września 2017 r., kiedy to Karabach grał w Lidze Mistrzów z Romą. Wtedy Azerowie przegrali 1:2, a spotkanie oglądało 67 200 tys. kibiców.

Euro 2020: kto zagra w Baku? Kiedy mecze w Azerbejdżanie?

Na mistrzostwach Europy 2020 w piłce nożnej zostaną rozegrane cztery potyczki na Stadionie Olimpijskim w Baku. Obiekt w Azerbejdżanie ugości reprezentacje, które wystąpią w grupie A. Na murawie areny w Baku zaprezentują się kadry Walii, Szwajcarii oraz Turcji. Ponadto Stadion Olimpijski będzie gospodarzem jednego spotkania ćwierćfinałowego Euro 2020. Na azerskiej ziemi pierwsze spotkanie odbędzie się 12 czerwca, natomiast ostatnie – 1/4 finału mistrzostw Europy zostanie rozegrane 3 lipca.

Terminarz meczów Euro 2020 na Stadionie Olimpijskim (Baku)

Poniżej prezentujemy terminarz spotkań w fazie grupowej Euro 2020 oraz mecze rozgrywane w Baku w fazie pucharowej.

Faza grupowa mistrzostw Europy:

Faza pucharowa Euro:

  • 3 lipca, mecz 1/4 finału, g. 18:00