Anfield Road (Anglia, Liverpool)

Anfield Road to stadion kojarzony z Liverpoolem FC, ale co ciekawe – na początku obiekt ten należał do Evertonu. W początkowych latach, to “The Toffees” występowali na Anfield Road, ale później stadion ten stał się domem “The Reds” i tak jest do dziś. To obiekt, który gościł Euro 1996. Aktualnie wszystko co najważniejsze na tym stadionie dzieje się z udziałem klubu piłkarskiego Liverpool FC.

fot. PressFocus

Anfield Road – podstawowe informacje

KrajAnglia
MiastoLiverpool
AdresAnfield Road, Liverpool, L4 0TH
Data otwarcia1884
Pojemność 53 294
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieLiverpool FC

Spis treści:

Anfield Road aktualnie może pomieścić 54 tysiące widzów. Nie jest to największy stadion w Anglii, ale należy do czołówki, jeśli chodzi o ligową frekwencje. Został on zaprojektowany przez Archibalda Leitcha, który konstruował m.in. Old Trafford oraz Ibrox Stadium. Anfield Road powstało w 1884 roku, a z czasem przechodziło kolejne renowacje. Ostatni raz obiekt ten był przebudowany w latach 2014 – 2016.  Dzięki tym pracom Anfield poszerzyło pojemność o kilka tysięcy miejsc.

Stadion Anfield Road od lat słynie z gorącej atmosfery, którą tworzą kibice “The Reds”. Najbardziej zagorzali fani zasiadają na “The Kop” – trybunie, która może pomieścić około 12 tysięcy osób.

Anfield Road: dom Liverpoolu

Przez kilka lat w XIX wieku na Anfield Road występowali piłkarze Evertonu. Dla fanów “The Reds” to rywal zza miedzy, z którym od lat rywalizują w derbach Liverpoolu. To właśnie Everton zagrał pierwszy mecz na Anfield. Rywalem tego klubu był Earlstown, a spotkanie odbyło się 27 września 1884 roku.

W 1891 roku właściciel stadionu, John Houlding, znacząco podniósł czynsz za dzierżawę obiektu przez Everton. Klub piłkarski nie był w stanie zaakceptować tych warunków i zdecydował się opuścić Anfield Road. W jego miejsce pojawił się Liverpool, czyli nowo utworzony klub piłkarski w mieście. W 1892 roku “The Reds” zagrali pierwsze spotkanie na Anfield przeciwko Rotherham Town. Liverpool wygrał ten mecz 7:1, tym samym udanie zainaugurował występy na nowym obiekcie.

Jedna z trybun na Anfield Road nosi nazwę Kenny Dalglish Stand. To na cześć byłego piłkarza i trenera Liverpoolu, Kenny’ego Dalglisha. W trakcie jego gry na Anfield Liverpool aż osiem razy zostawał mistrzem Anglii. Dla kibiców “The Reds” istotną funkcję na Anfield pełni też trybuna “The Kop” ulokowana za jedną z bramek. To jednokondygnacyjna trybuna, największa tego rodzaju spośród wszystkich angielskich stadionów. “The Kop” odpowiada za doping na meczach Liverpoolu.

Rekord frekwencji na Anfield Road padł 1952 roku. Wówczas mecz Liverpoolu z Wolverhampton “na żywo” oglądało 61 905 widzów. Były to jednak czasy, gdzie na trybunach dopuszczano miejsca stojące. W kolejnych latach proceder ten był ograniczany.

Na Anfield Road występowali znaczący piłkarze dla Liverpoolu, jak i światowego futbolu. Wystarczy wspomnieć o Stevenie Gerrardzie, Fernando Torresie i Steve’ie McManaman. Kilka lat w barwach Liverpoolu na Anfield występował też polski przedstawiciel, Jerzy Dudek.

Najważniejsze wydarzenia na stadionie Anfield Road (Liverpool)

Na Anfield Road były rozgrywane mecze Mistrzostw Europy 1996 roku. Co ciekawe, podczas mundialu 1966 roku spotkania w Liverpoolu były grane na Goodison Park, a nie Anfield Road.

Stadion Anfield ze względu na niską pojemność nigdy nie gościł finału Ligi Mistrzów ani Ligi Europy.

Najważniejsze mecze

 • 7.05.2019, półfinał Ligi Mistrzów, Liverpool – FC Barcelona 4:0
 • 14.04.2016, ćwierćfinał Ligi Europy, Liverpool – Borussia Dortmund 4:3
 • 10.03.2009, ⅛ Ligi Mistrzów, Liverpool – Real Madryt 4:0
 • 3.05.2005, półfinał Ligi Mistrzów, Liverpool – Chelsea 1:0
 • 22.06.1996, ćwierćfinał Euro ’96, Holandia – Francja 0:0 (4:5 k.)

Ciekawostki związane z Anfield Road

 • Pierwszy mecz na Anfield rozegrał nie Liverpool, a Everton w 1884 roku.
 • Po raz pierwszy reprezentacja Anglii zagrała na Anfield w 1889 roku zwyciężając Irlandię 6:1.
 • Na Anfield stosowana jest murawa typu Desso GrassMaster, czyli hybryda naturalnej trawy ze sztuczną.
 • W 1974 roku Liverpool odniósł najwyższe zwycięstwo na Anfield Road – pokonał wtedy 11:00  Strømsgodset IF.
 • Wymiary boiska na Anfield to 101×68 metrów.
 • W 1890 roku na Anfield rozegrano pierwszy mecz przy sztucznym oświetleniu – do tego wykorzystano lampy naftowe.