Metz z przełamaniem, wygrane Dijon, Strasbourga i Troyes

dodał: Kamil Krusiński  |  źródło: Francja.goal.pl  |  16.12.2017 22:05

Ligue 1

Jedenaście goli zobaczyli kibice zgromadzeni na pięciu wieczornych, sobotnich spotkaniach 18. kolejki francuskiej Ligue 1. Ważne zwycięstwo odniosła dziś "czerwona latarnia" ligi, FC Metz, które ograło Montpellier. Komplety punktów dopisały sobie również Dijon, Troyes i Strasbourg, a mecz w Caen zakończył się remisem.

MECZ DLA KONESERÓW

Porządnie wynudzili się dziś kibice zgromadzeni na Stade Michel d'Ornano, gdzie Caen zremisowało bezbramkowo z Guingamp. Choć więcej celnych strzałów oddali goście, to warte odnotowania były tylko próby napastników niebiesko-czerwonych, Rodelina i Santiniego, z którymi poradził sobie jednak Johnsson.

POGONIONE DOGI

Siódme zwycięstwo w sezonie pozwoliło piłkarzom Dijon awansować na siódmą pozycję w Ligue 1 - podopieczni trenera Dall'Oglio pokonali dziś przed własną publicznością Lille 3:0. Gospodarze sprawę załatwili jeszcze przed przerwą.

Spotkanie świetnie rozpoczęło się dla gospodarzy, którzy w 17. minucie prowadzili już 2:0. Strzelanie rozpoczął w 12. minucie Said, który popisał się fantastycznym uderzeniem z woleja po dośrodkowaniu Abeida. Pięć minut później, prowadzenie Dijon strzałem zza pola karnego podwyższył Amalfitano.

Dziesięć minut przed przerwą było już 3:0 - lewą stroną pola karnego wdarł się Sammaritano, którego strzał z ostrego kąta odbił Maignan, ale futbolówkę niefortunnie do własnej siatki skierował Ballo Toure, jak się później okazało, ustalając tym samym wynik meczu.

PRZEŁAMANIE METZ

Pierwsze ligowe zwycięstwo od ponad trzech miesięcy odnieśli piłkarze zamykającego tabelę FC Metz - Les Grenats niespodziewanie pokonali dziś na wyjeździe Montpellier 3:1 (1:1). Do 84. minuty utrzymywał się remis po golach Roussillona i Cohade'a, ale trafienia Riviere'a i Basina w końcówce meczu, dały w końcu kibicom Metz powody do świętowania.

Podopieczni trenera Der Zakariana objęli prowadzenie w 20. minucie - Sessegnon zagrał prostopadłą piłkę do Roussillona, który uciekł obrońcom i wygrał pojedynek sam na sam z Kawashimą. Gospodarze z prowadzenia cieszyli się tylko osiem minut, po tym jak uderzeniem ze sporej odległości, Lecomte'a pokonał Cohade.

Długo zanosiło się na podział punktów, ale w końcówce wyższy bieg wrzucili goście - w 84. minucie Niane wyłożył futbolówkę do Riviere'a, który skierował ją do siatki z najbliższej odległości, a w doliczonym czasie gry, dopiero drugie zwycięstwo w tym sezonie Ligue 1 przypieczętował Basin. Pomimo wygranej, Metz do zajmującego 19. miejsce Angers traci siedem oczek.

BENIAMINEK ZNÓW WYGRYWA

RC Strasbourg przedłużył dziś serię spotkań bez porażki do sześciu, pokonując przed własną publicznością Toulouse 2:1 (1:1). Bramki dla gospodarzy zdobyli Martin i Mangane, a dla Fioletowych trafił Gradel. Beniaminek w sześciu ostatnich meczach zdobył aż 14 punktów.

Pierwsze dziesięć minut przyniosło sytuacje po obu stronach boiska, ale swoich szans nie wykorzystali Gradel i Blayac. W 16. minucie zaatakowali Fioletowi, ale po uderzeniu Julliena, futbolówka przefrunęła obok słupka.

W 25. minucie prowadzenie objęli piłkarze beniaminka - rzut karny na bramkę zamienił Martin, choć Lafont był bliski wybronienia strzału z jedenastu metrów. Pięć minut później było już jendak 1:1 - silne uderzenie z 17 metrów oddał Gradel i Bonnefoi musiał wyjmować piłkę z siatki. W końcówce pierwszej odsłony, słupek ostemplował jeszcze Delort.

Siedem minut po zmianie stron, Strasbourg wrócił na prowadzenie - po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, bramkę na 2:1 zdobył Mangane. W 61. minucie mogło być nawet 3:1, ale sytuacji sam na sam z bramkarzem nie wykorzystał Goncalves. Gości w drugiej połowie stać było tylko na groźne uderzenie Gradela zza szesnastki, które nad poprzeczkę przeniósł Bonnefoi.

BITWA NOWICJUSZY DLA TROYES

Serię trzech porażek z rzędu przerwało dziś Troyes, które w starciu beniaminków pokonało dziś Amiens 1:0 (0:0). Decydująca o losach meczu okazała się 78. minuta, kiedy to jedynego gola zdobył Darbion. Tym samym Troyes zrównało się punktami z Jednorożcami.

Pierwsze pół godziny przebiegło pod dyktando gospodarzy, ale piłkarze Troyes nie zdołali pokonać Gurtnera - w 18. minucie bramkarz gości wybronił płaski strzał Grandsira, dwie minuty później poradził sobie z uderzeniem Deplagne'a, a w 27. minucie, z uderzeniem Khaouiego.

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło w 34. minucie gry - po centrze z rzutu rożnego, Suk trafił głową w poprzeczkę, następnie futbolówka odbiła się od ziemi i znów ostemplowała obramowanie bramki. Arbiter początkowo uznał gola powołując się na powiadomienie z systemu GLT, ale po burzliwych obradach... bramka nie została uznana. Jak pokazały powtórki, gola faktycznie nie było, ale niewiadomo co wywołało wibracje sygnalizatora systemu GLT.

Po zmianie stron wciąż lepiej prezentowali się gospodarze - w 51. minucie nieznacznie pomylił się Suk, a kwadrans przed końcem w bramkę nie trafił Nivet. Napór Troyes przyniósł wymierny efekt w 78. minucie - po dośrodkowaniu z rzutu wolnego i ogromnym zamieszaniu w polu karnym, gola na wagę trzech punktów zdobył Darbion.