Bilety na mecze popularnych lig piłkarskich

Bilety na mecze Premier League czy innych popularnych europejskich lig potrafią mocno uderzyć w portfel. Mimo tego, obejrzenie ukochanego klubu na żywo pozostaje marzeniem wielu kibiców, przez co wielu z nas jest skłonnych ponieść wysoki koszt podróży i biletu, nawet jeśli wiąże się to z poświęceniami. Coś o tym wiem, sama spałam kiedyś w śpiworze na lotnisku, by obniżyć cenę podróży na mecz Arsenalu! Przyjrzyjmy się więc szacunkowym cenom biletów w poszczególnych ligach i przydatnym informacjom co do tego, jak wybrać się na mecz ulubionej drużyny.

Gdzie kupisz bilety na najpopularniejsze ligi piłkarskie?

Sposobów na zakup biletu na mecz najpopularniejszych lig piłkarskich jest sporo, ale najpowszechniejszym i zarazem najbardziej bezpiecznym źródłem jest zwykle oficjalny kanał danego klubu. W praktyce to strona internetowa lub klubowy sklep, ale ta druga opcja raczej odpada, chyba że na przykład kupujesz bilety na mecz Ligi Europy od polskiego klubu biorącego w niej udział. (O bilety na mecze Ligi Mistrzów niestety w ten sposób ciężko…)

LigaGdzie kupić biletZakres cenowy
EkstraklasaBilety na Ekstraklasę30-65 zł
Fortuna 1 LigaBilety na Fortuna 1 Liga20-50 zł
Premier LeagueBilety na Premier League50-1000 zł
LaLigaBilety na LaLiga100-2000 zł
BundesligaBilety na Bundesligę50-400 zł
Serie ABilety na Serie A45-700 zł

Jeśli chodzi o ceny, rozstrzał w obrębie jednej ligi potrafi być naprawdę szeroki. Koszt biletu będzie się różnił zależnie od klubu, przeciwnika i lokalizacji siedzenia na stadionie. Kupując z nieoficjalnego kanału, na co często i tak trzeba się zdecydować ze względu na niedostępność biletów na stronie drużyny, możesz się spodziewać, że zapłacisz jeszcze więcej.

bilety na najpopularniejsze ligi
Maria Galan / Alamy Stock Photo

Bilety na Ekstraklasę

Kupowanie biletów na mecze naszych rodzimych lig, takich jak Ekstraklasa, to najmniejsze spośród opisywanych tu wyzwań. W przypadku większości klubów stadiony nie są przepełnione, więc spokojnie można kupić wejściówkę przez internet, a czasami nawet na stadionie w dzień meczowy, choć zazwyczaj wiąże się to z dopłatą. Także ceny są na tle innych krajów po prostu niskie. Karnet na całą rundę, a niekiedy na cały sezon, kupisz często taniej niż bilet na jeden mecz Premier League.

Bilety na Fortuna 1 Liga

Również w przypadku Fortuna 1 Ligi kupno biletów nie powinno sprawić Ci problemów, chociaż tutaj częściej można napotkać na techniczne wyzwania przy kupowaniu biletów przez internet. Kluby pierwszoligowe mają niższe budżety niż te z Ekstraklasy, więc szczególnie w przypadku beniaminków Fortuny 1 Ligi może się zdarzyć, że usługi online nie będą działały idealnie i konieczna będzie wycieczka na stadion. Rekompensatę stanowią tu niskie ceny biletów i ich względna dostępność. Rzadko zdarzają się sytuacje, żeby wszystkie wejściówki były wykupione.

Bilety na mecze Premier League

Wyjazdy na mecze Premier League wiążą się z jednymi z najwyższych możliwych kosztów. Bilety na mecze najpopularniejszych drużyn są zwykle sprzedawane po kilkaset złotych, a i ceny noclegów czy transportu publicznego potrafią zwalić z nóg.

By kupić wejściówkę bezpośrednio od klubu, często trzeba założyć konto na oficjalnej stronie, a następnie polować na bilety po ich pojawieniu się w sprzedaży. W przypadku najbardziej wyczekiwanych meczów zakup może okazać się wręcz niemożliwy, bo pierwszeństwo mają wieloletni kibice od lat opłacający składki członkowskie.

Zawsze pozostaje opcja kupienia biletu z nieoficjalnego źródła, na przykład ze specjalnych platform zajmujących się handlem wejściówkami na wydarzenia. Premier League nie rekomenduje takiej decyzji – w oficjalnej komunikacji tej ligi można znaleźć ostrzeżenie, że po odkupieniu biletu od innej osoby można w przypadku weryfikacji tożsamości nie zostać wpuszczonym na mecz.

Bilety na LaLiga

Wyjazdy na mecze ligi hiszpańskiej zwykle wiążą się z chęcią wizyty na Camp Nou albo Santiago Bernabeu. Rozgrywki toczone na tych stadionach należą oczywiście do najdroższych, chociaż, wybierając mniej uprzywilejowane krzesełko i mecz z beniaminkiem, można zdobyć wejściówkę za znośne pieniądze. Fani mniej popularnych klubów z pewnością będą mieć łatwiejszą drogę na stadion, a ich portfele doznają mniejszego ciosu.

Niektóre kluby udostępniają bilety do kupna dopiero na tydzień przed meczem, chyba że zdecydujesz się na dużo droższą miejscówkę VIP albo skorzystasz z usług pośrednika. Pocieszenie może stanowić fakt, że pobyt w Hiszpanii jest zwykle sporo tańszy niż na przykład w Anglii, no i przynajmniej można zaznać słonecznych promieni.

Bilety na Bundesligę

Mimo że w ostatnich latach ceny biletów rosną, co skutkuje protestami niemieckich kibiców, to Bundesliga wciąż jest znana jako ta najtańsza spośród topowych europejskich lig. Ciekawy jest fakt, że wiele niemieckich klubów sprzedaje bilety stojące, które potrafią być dużo tańsze niż siedzące. Podróż do Niemiec to również mniejsza przygoda niż do Hiszpanii czy Anglii, szczególnie dla osób mieszkających przy naszej zachodniej granicy. Wyjazd na mecz Bundesligi może być zatem dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z zagranicznym futbolem.

Oczywiście bilety na te najbardziej wyczekiwane mecze mogą okazać się sporym obciążeniem dla portfela. Na przykład RB Lipsk za miejsce siedzące na meczach z Borussią i Bayernem żądało ostatnio nawet 90 euro. Warto jednak rozglądać się za lepszymi okazjami.

Bilety na Serie A

W ostatnich latach Polacy mają naprawdę sporo powodów, żeby wybrać się na piłkarską wycieczkę na Półwysep Apeniński. Oprócz reprezentantów Polski w barwach klubów z Serie A motywacji może dostarczyć także fakt, że w tym sezonie najtańsze bilety Juventusu są o 10% tańsze niż w poprzednim sezonie.

Na mecze tych mniej popularnych zespołów można wejść nawet za kilkadziesiąt złotych, a problemy z zakupem biletów raczej się nie zdarzają. Sprzedaż jest zwykle otwarta na jeden lub dwa mecze do przodu, a zakupu można dokonać na stronie klubu, bezpośrednio na stadionie lub online na platformie będącej partnerem danej drużyny (np. VivaTicket w przypadku AC Milan albo TicketOne dla Napoli).

Sprawdź również bilety na Ligę Konferencji.

Zorganizowane wyjazdy na popularne ligi piłkarskie

Jeśli nie masz ochoty przejmować się tymi wszystkimi szczegółami, możesz po prostu wykupić specjalny pakiet od agencji zajmującej się zorganizowanymi wyjazdami. Szczególnie popularne są wyjazdy na mecze ligi angielskiej i wyjazdy na mecze ligi hiszpańskiej. Oferty poszczególnych firm różnią się od siebie, ale możesz się spodziewać, że agencja zagwarantuje Ci bilet (albo bilety dla całej grupy Twoich znajomych) oraz zakwaterowanie. Przelot jest zazwyczaj do kupienia we własnym zakresie, ale zdarzają się także – oczywiście droższe – pakiety, dzięki którym naprawdę niczym nie musisz się przejmować.

Bardzo prawdopodobne, że finalnie wycieczka wyjdzie Cię przy wyborze zorganizowanego wyjazdu drożej, niż gdybyś sam kupił bilet, pobyt w hotelu i bilety lotnicze. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić sobie stresu i czasu poświęconego na szukanie informacji w internecie, a także obawiasz się bariery językowej, wsparcie agencji może się okazać bardzo dobrym wyborem.

Sprawdź więcej informacji, jak kupować bilety na mecze piłkarskie.