El. LE: Udany powrót Lechii do europucharów

Patryk Lipski

Zwycięstwem gdańskiej Lechia 2:1 zakończył się mecz II rundy eliminacji Ligi Europy z Brøndby IF. Przedstawiciel polskiej ekstraklasy zaliczył piuerwsze tego typu zwycięstwo od 36 lat. Rewanżowy bój rozegrany zostanie za tydzień w Danii o godzinie 19:00.

Ekipa z Trójmiasta czwartkowym bojem zaczynała zmagania w europejskich pucharach w przeciwieństwie do Piasta Gliwice, czy warszawskiej Legii. Już w pierwszym tego typu starciu gdańszczanie mieli wysoko postawioną poprzeczkę, mierząc swoje siły z trzecią aktualnie ekipą duńskiej ekstraklasy.

Warto zaznaczyć, że w szeregach gości od pierwszej minuty na placu gry zameldował się Kamil Wilczek. Z kolei pierwsza groźna akcja w meczu miała miejsce już w trzeciej minucie. Swoich sił spróbował Simon Hedlund, ale próba Szweda była niecelna, Futbolówka poszybowała nad poprzeczką.

Odpowiedź lechistów miała miejsce w 15. minucie. W roli głównej wystąpił Lukas Haraslin, oddając mocny strzał, ale na posterunku był golkiper Brøndby. Wynik nie uległ zatem zmianie. Tymczasem w 24. minucie rzut karny wywalczył Filip Mladenović, którego na gola zamienił Flavio Paixao. Jednocześnie na przerwę w lepszych nastrojach udał się triumfator ostatniej edycji Pucharu Polski.

W drugiej odsłonie Lechia szukała kolejnego gola. Bliski tego był Portugalczyk Paixao, który usiłował podwyższyć prowadzenie swojego zespołu w 51. minucue. Napastnik, chociaż był w sytuacji oko w oko z golkiperem rywali, to nieznacznie chybił. Że niewykorzystane się mszczą, gdańszczanie przekonali się w 59. minucie, gdy do wyrównania doprowadził Hedlund.

Radość z trafienia wyrównującego nie trwała jednak długo w szeregach gości. Przyczynił się do tego Patryk Lipski, popisując się celnym uderzeniem głową po dośrodkowaniu Karola Fili. Urodzony w Szczecinie zawodnik zaliczył jednocześnie swoje ósme trafienie w 47 meczu w koszulce Biało-zielonych. Do końca zawodów wynik już się nie zmienił. Tuym samym gdańszczanie wygrali 2:1.

Lechia Gdańsk – Brøndby IF 2:1 (1:0)

1:0 Paixao 25′ (k.)
1:1 Hedlund 59′
2:1 Lipski 63′