CONCACAF Gold Cup: Kapitalny comeback! Haiti w półfinale

Wilde-Donald Guerrier

Pierwszy ćwierćfinał Złotego Pucharu CONCACAF przyniósł porównywalną dawkę emocji do wszystkich spotkań tej samej fazy Copa America – po raz pierwszy w historii, w najlepszej czwórce zameldowali się Haitańczycy, którzy choć przegrywali do przerwy 0:2, zdołali wyeliminować Kanadę po 90 minutach gry. Decydującego gola dla Haiti zdobył, grający kilka lat temu w Wiśle Kraków, Wilde-Donald Guerrier.

Pomimo faktu, iż Haiti w grupie okazało się lepsze od Kostaryki, to Kanada przystępowała do ćwierćfinałowego starcia w roli zdecydowanego faworyta. Pierwsza połowa zdawała się potwierdzać tę tezę – w 18. minucie, po szybkim rozegraniu rzutu wolnego, Kanadyjczyków na prowadzenie wyprowadził David.

Sześć minut później, Haiti mogło mówić o sporym szczęściu, albowiem po świetnym uderzeniu Daviesa z rzutu wolnego, futbolówka obiła poprzeczkę. W 28. minucie, było już jednak 0:2 – po prostopadłym dograniu Arfielda, Cavallini “objechał” bramkarza i wpakował piłkę do pustej bramki.

Jeszcze przed przerwą, podopieczni trenera Collata pokazali pierwsze oznaki chęci powrotu do gry – w 38. minucie, po dograniu z lewego skrzydła, strzał nożycami Pierrota wybronił Borjan. Pięć minut po przerwie, Haitańczycy zdobyli jednak gola kontaktowego – fatalny błąd popełnił Borjan, który zbyt długo zbierał się do wybicia piłki, z czego skrzętnie skorzystał Nazon.

W 70. minucie, Haiti doprowadziło do wyrównania – Godinho wyciął w polu karnym równo z trawą Bazile’a, który sam wymierzył sprawiedliwość z 11 metrów. Kwadrans przed końcem spotkania, Haitańczycy wyprowadzili trzeci, zabójczy cios – kapitalnym dograniem za linię obrony popisał się Nazon, a Guerrier minął bramkarza i zapewnił swojej drużynie historyczny awans do półfinału.

W walce o finał, Haiti podejmie zwycięzcę ćwierćfinałowej konfrontacji pomiędzy Meksykiem i Kostaryką.

Haiti – Kanada 3:2 (0:2)