MŚ Kobiet: Europejki pokazały moc

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019
Na zdjęciu: Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019

Drugiego dnia kobiecego mundialu rozgrywanego we Francji, na murawie pojawiło się sześć reprezentacji, a wszystkie mecze zakończyły się zwycięstwami zespołów z Europy. Najpierw Niemki skromnie ograły Chinki, później Hiszpanki poradziły sobie z RPA, natomiast na zakończenie sobotniej rywalizacji, Norweżki wygrały z Nigerią.

Drugi dzień francuskiego czempionatu wystartował na Roazhon Park w Rennes, gdzie Niemki rywalizowały z Chinkami. Azjatki powinny objąć prowadzenie w 13. minucie, ale zbyt długo do uderzenia zbierała się Yang i futbolówka trafiła w boczną siatkę. Trzy minuty później zatrzęsła się za to bramka po drugiej stronie boiska, kiedy dośrodkowanie Simon wylądowało na poprzeczce. Tuż przed przerwą, słupek niemieckiej bramki ostemplowała jeszcze Yang.

Decydująca o losach spotkania okazała się 66. minuta gry – po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłkę na przedpole wybiły defensorki reprezentacji Chin. Ta padła jednak łupem ustawionej przed linią szesnastki Gwinn, która silnym i precyzyjnym uderzeniem zapewniła Niemkom trzy oczka.

Kilka godzin później rozbrzmiał pierwszy gwizdek w Le Havre, gdzie Hiszpania mierzyła się z Republiką Południowej Afryki. Spotkanie rozpoczęło się od nieoczekiwanej bramki dla Afrykanek – w 25. minucie, skazywane na porażkę piłkarki RPA objęły prowadzenie po pięknym, technicznym uderzeniu Kgatlany zza linii szesnastki.

Po przerwie do głosu zaczęły dochodzić faworyzowane Hiszpanki – tuż po zmianie stron, bliska szczęścia była Hermoso, której uderzenie na poprzeczkę sparowała Dlamini. W 69. minucie było już jednak 1:1 – we własnym polu karnym ręką zagrała van Wyk, a z jedenastu metrów nie pomyliła się Hermoso.

W końcówce Hiszpanki przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę – w 82. minucie, drugi rzut karny wykorzystała Hermoso, po tym jak “stempel” na rywalce postawiła Vilakazi, która za ten faul obejrzała drugą żółtą kartkę, a siedem minut później, wynik na 3:1 ustaliła Garcia, mijając bramkarkę i posyłając futbolówkę do pustej bramki.

Na zakończenie drugiego dnia rywalizacji we Francji, na Stade Auguste-Delaune doszło do drugiej konfrontacji europejsko-afrykańskiej – Norwegia mierzyła się bowiem z Nigerią. Norweżki szybko wzięły się do pracy – w 17. minucie, po szybkim rozegraniu rzutu rożnego, Hansen dograła w pole karne do Reiten, która umieściła piłkę w siatce.

Jeszcze przed przerwą, podopieczne trenera Sjogrena dołożyły dwa kolejne gole – w 34. minucie, Reiten dograła do ustawionej w polu karnym Utland, która silnym uderzeniem pod poprzeczkę podwyższyła na 2:0. Trzy minuty później wynik meczu został ustalony na 3:0 – po dograniu Herlovsen z prawej flanki, piłkę do własnej bramki skierowała Ohale.

Niemcy – Chiny 1:0 (0:0)