El. ME: Anglicy ponownie na piątkę!

Raheem Sterling

Po pięciu golach zaaplikowanych Czechom przed kilkoma dniami na Wembley, reprezentanci Anglii znów pięciokrotnie posyłali dziś futbolówkę do siatki. Podopieczni Garetha Southgate’a, choć przegrywali na początku spotkania 0:1, pokonali w Podgoricy Czarnogórę aż 5:1. Na trafienie zawodnika Legii, Marko Vesovicia, odpowiadali kolejno Keane, Barkley (dwukrotnie), Kane i Sterling.

Jednej korekty po remisie z Bułgarią dokonał w wyjściowym składzie Czarnogóry trener Tumbaković – zamiast Jankovicia, na murawie pojawił się Savić. Na cztery zmiany po rozbiciu Czechów zdecydował się za to Gareth Southgate – Chilwell, Henderson, Dier i Sancho zostali zastąpieni przez Rose’a, Rice’a, Barkley’a i Hudsona-Odoi.

Pomimo sporej dominacji Anglików w pierwszym kwadransie spotkania w Podgoricy, to gospodarze objęli prowadzenie w 17. minucie – na listę strzelców wpisał się piłkarz Legii Warszawa, Marko Vesović, który najpierw z łatwością ograł Keane’a, po czym precyzyjnym uderzeniem w kierunku dalszego słupka pokonał Pickforda.

Gospodarze z prowadzenia cieszyli się jednak niespełna kwadrans, albowiem w 30. minucie na tablicy świetlnej ponownie pojawił się wynik remisowy – po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, winy za błąd przy stracie gola odkupił Keane, który strzałem głową skierował futbolówkę do siatki.

Jeszcze przed przerwą, a dokładnie sześć minut przed końcem regulaminowego czasu gry w premierowej odsłonie, podopieczni Garetha Southgate’a odwrócili wynik spotkania – z lewego skrzydła w pole karne zszedł Hudson-Odoi, po którego uderzeniu umiejętnie nogę dostawił Barkley.

Pomocnik Chelsea drugie trafienie dołożył w 59. minucie – piłkę spod linii końcowej zagrał Sterling, ta odbiła się jeszcze od nogi Savicia i trafiła do Barkley’a, który nie miał żadnych problemów z umieszczeniem jej w siatce. W 71. minucie było już 1:4 – tym razem, po dograniu Sterlinga, na listę strzelców wpisał się Kane.

Rezultat rywalizacji w Podgoricy ustalony został dziewięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry – kapitalnym prostopadłym podaniem popisał się wówczas Henderson, a w sytuacji sam na sam z Petkoviciem lepszy okazał się Sterling, który zaliczył już czwartego gola w tych eliminacjach.

Kiedy następne mecze?

Podobnie jak kilka dni temu, zespół Garetha Soutghate’a zdemolował rywala i sięgnął po komplet punktów. Po dwóch kolejkach Anglicy zdecydowanie przewodzą grupie z sześcioma oczkami w dorobku – za plecami Synów Albionu znajdują się Bułgaria (2), Kosowo (1), Czarnogóra (1) i Czechy (0). Piłkarze z Kosowa i Czech rozegrali do tej pory po jednym meczu.

Ze względu na udział w fazie finałowej Ligi Narodów, Anglia kolejne mecze eliminacyjne rozegra dopiero we wrześniu (Bułgaria, Kosowo). Jeśli chodzi o Czarnogórę, to ekipa z Bałkanów w czerwcu zmierzy się najpierw z Kosowem, a później z Czechami.

Czarnogóra – Anglia 1:5 (1:2)

1:0 Vesović 17′