Nadal siedmiu bukmacherów z licencją

Lech Poznań (STS) vs Legia Warszawa (Fortuna)
fot. ASInfo Na zdjęciu: Lech Poznań (STS) vs Legia Warszawa (Fortuna)

Nowelizacja ustawy hazardowej została już ogłoszona w Dzienniku Ustaw, a jej regulacje dopuszczające reklamę zakładów sportowych wejdą w życie 1 kwietnia. Trzy miesiące później wprowadzone zostaną przepisy mówiące o blokowaniu dostępu do stron bukmacherów działających bez polskiej licencji.

Czytaj dalej…

Aktualnie tylko siedem podmiotów posiada zezwolenie wydane przez Ministerstwo Finansów na oferowanie zakładów wzajemnych przez internet na terytorium Polski. Jak już wcześniej informowaliśmy, dwa kolejne wnioski o licencję na zakłady on-line są aktualnie rozpatrywane przez ministerstwo.

Wyrównanie szans i krok w przód

Jak do zmian w prawie odnoszą się przedstawiciele firm działających już na polskim rynku? – Planowane zmiany w przepisach są szansą na uregulowanie polskiej branży bukmacherskiej i bardzo oczekiwane od lat wyrównanie szans w walce o klientów – ocenia dla goal.pl Mateusz Mucharzewski, specjalista ds. marketingu w Milenium Zakłady Bukmacherskie. – W tym momencie patrzymy na zmiany bardzo optymistycznie i uważamy, że mogą one znacząco przełożyć się na kondycję całego sektora. To z kolei na pewno pozytywnie odbije się również na sytuacji polskiego sportu. W końcu rodzime firmy bukmacherskie, w przeciwieństwie do nielegalnych zagranicznych podmiotów, regularnie wspierają polskie kluby i sportowców – dodaje przedstawiciel sponsora Zagłębia Lubin.

– Niewątpliwie jest to dla firm działających legalnie krok w przód, ale wszystko zależeć będzie od skutecznej egzekucji prawa – zaznacza Mariusz Rzeczkowski communication manager Totolotka (lidera „Ekstraklasy legalnych bukmacherów” o czym pisaliśmy tutaj).

Rejestr stron zakazanych

Kluczowe dla licencjonowanych bukmacherów będzie egzekwowanie zapisów dotyczących blokowania stron firm, które działają bez polskiej licencji. Nowelizacja ustawy hazardowej wprowadza bowiem „rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą”, na podstawie którego operatorzy telekomunikacyjni będą zobowiązani do blokowania dostępu „nie później niż w ciągu 48 godzin od dokonania wpisu do rejestru”. Co ciekawe, w internecie już pojawił się taki rejestr pod adresem rejestrdomenzakazanych.pl. Nie jest to jednak strona urzędowa.

– Ponieważ strona ta nie jest oficjalną stroną Ministerstwa Finansów, resort nie ponosi odpowiedzialności za treści tam prezentowane. MF uruchomi 1 kwietnia 2017 r. rejestr domen, które oferują gry hazardowe niezgodnie z ustawą. Taki obowiązek wprowadza nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która wejdzie w życie 1 kwietnia. Od 1 lipca będzie natomiast blokowany dostęp do nielegalnych stron – czytamy w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Finansów.

Jeszcze nie teraz

Teoretycznie nowe przepisy powinny „zmusić” zagranicznych bukmacherów, którzy mają znaczące udziały w rynku zakładów sportowych w Polsce (według szacunków jest to nawet 90 procent), do ubiegania się o licencję.
Czy tak będzie w rzeczywistości? O plany dotyczące polskiego rynku zapytaliśmy firmę ComeOn. To operator, który przez kilka lat aktywnie działała na polskim rynku, a jej ambasadorem był znany dziennikarz Roman Kołtoń, ale w ubiegłym roku zablokował dostęp do zakładów sportowych klientom z Polski.

– ComeOn nie wystąpił o licencję na oferowanie zakładów sportowych w Polsce – przekazał goal.pl przedstawiciel ComeOn. – Kwestia licencji podlega decyzji zarządu, który jest na etapie szacowania opłacalności takiej decyzji. Przy obecnym podatku obrotowym i ograniczeniach wynikających z ustawy, takich jak obowiązki raportowania nie uwzględniające kanałów elektronicznych, wadliwego zapisu odnośnie podatku 10 procent od wygranych w stosunku do firm zagranicznych oraz szeregu innych, jest mało prawdopodobne by ComeOn ubiegał się w najbliższym czasie o taką licencję. Czekamy również na ostateczną notyfikację przepisów przez Unię Europejską – podkreślił.
W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele innych zagranicznych operatorów.

Lista legalnych bukmacherów w Polsce

1. FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie (zezwolenie wydane 23 stycznia 2012 r.)
2. Milenium  Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze (zezwolenie wydane 16 lutego 2012 r.)
3. Star-Typ Sport  Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (zezwolenie wydane 21 lutego 2012 r.)
4. TOTOLOTEK S.A.   z siedzibą w Warszawie (zezwolenie wydane 20 czerwca 2013 r.)
5. E-TOTO  Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (zezwolenie wydane 28 listopada 2014 r.)
6. Casino Games Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (zezwolenie wydane 4 maja 2016 r.) – działa pod marką forBET
7. LV BET  Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (zezwolenie wydane 13 maja 2016 r.)
– stan na 26 stycznia 2017r.

Komentarze