El. MŚ: Wysokie zwycięstwo Oranje

FC Nantes
Na zdjęciu: FC Nantes

Holandia pewnie pokonała Białoruś 4:1 (2:0) w meczu drugiej kolejki grupy A w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Rosji. Gole dla Pomarańczowych zdobyli Promes (2), Klaassen i Janssen, natomiast honorowe trafienie dla Białorusinów zanotował Rios.

Już pierwszy kwadrans przyniósł gola dla reprezentacji Oranje – o ile jeszcze w ósmej minucie strzał Janssena w świetny sposób wybronił Gorbunov, o tyle w 15. minucie, Promes otworzył wynik płaskim strzałem po podaniu Janssena.

Goście próbowali momentalnie odpowiedzieć, ale niecelnie uderzał Kornilenko. W 24. minucie Holendrzy zdobyli drugiego gola, którego niesłusznie nie uznał arbiter – po dośrodkowaniu Sneijdera z rzutu wolnego futbolówkę do siatki skierował van Dijk, ale arbiter dopatrzył się spalonego.

W 31. minucie gospodarze prowadzili już 2:0 – w podbramkowym zamieszaniu najsprytniejszy okazał się Promes, po którego uderzeniu piłka odbiła się jeszcze od Mayevskiy’ego i wpadła do siatki. Chwilę później zaatakowali goście, ale po podaniu Kornilenki minimalnie pomylił się Mayevskiy.

Cztery minuty przed przerwą Białorusini stworzyli sobie najlepszą sytuację w pierwszej odsłonie – Kornilenko zagrał prostopadle do Gordejchuka, ale piłkarz BATE uderzył zarówno obok Stekelenburga, jak i obok holenderskiej bramki.

Dwie minuty po przerwie podopieczni trenera Khatskevicha zdobyli gola kontaktowego – piłkę wzdłuż bramki zagrał Kornilenko, a z najbliższej odległości do siatki wpakował ją Rios. W 55. minucie na dwubramkowe prowadzenie wróciła jednak Holandia – Janssen trafił zza pola karnego w słupek, a ze skuteczną dobitką pospieszył Klaassen.

Ozdobą meczu było jednak trafienie Janssena – piłkarz Tottenhamu huknął bowiem w 64. minucie w samo okienko, pozostawiając Gorbunova bez najmniejszych szans na skuteczną interwencję. Dziesięć minut później bliski zdobycia gola był Wijnaldum, którego pierwsze uderzenie ostemplowało słupek, a dobitkę złapał Gurbanov.

W trzeciej kolejce Holandia w hitowym pojedynku podejmie Francję, a Białoruś powalczy z Luksemburgiem o pierwsze zwycięstwo w eliminacjach.

Holandia – Białoruś 4:1 (2:0)
1:0 Promes 15′
2:0 Promes 31′