REKLAMA
REKLAMA

Real Madryt bez krzyża w herbie

dodał: MW  |  źródło: InsideFootball  |  27.11.2014 11:55
Włodarze Realu Madryt zdecydowali się na podjęcie niezwykle kontrowersyjnej decyzji. W związku z podpisaniem umowy sponsorskiej z arabskim bankiem National Bank of Abu Dhabi, z herbu Królewskich na kartach kredytowych zniknął krzyż, symbolizujący chrześcijaństwo.

Umowę obu stron podpisano już we wrześniu tego roku. Zniknięcie krzyża z herbu zauważono jednak dopiero w tym tygodniu - podczas oficjalnej prezentacji nowej karty kredytowej wydanej przez arabski bank.

Dlaczego Real usunął krzyż? - Powodem jest chęć wyrażenia szacunku dla naszych muzułmańskich kibiców - wyjaśnił prezydent klubu, Florentino Perez.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy krzyż znika z herbu Królewskich. Dwa lata temu, gdy ogłoszono, że Real za miliard dolarów wybuduje swoją własną wyspę w Emiratach Arabskich, w folderach reklamujących inwestycję logo również było pozbawione krzyża.


OTRZYMUJ NAJNOWSZE LIGOWE AKTUALNOŚCI


REKLAMA

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz:

Komentarze | 41 komentarzy

sortowanie: rosnąco | malejąco

Z_I_Z_U | 27.11.2014 12:06

Nie rozumiem toku myślenia muzułmanów. Jakby Real miał w herbie półksiężyc (oczywiście od zawsze, a nie że teraz pójdą krok dalej i dołożą) to jakoś mi by to zupełnie nie przeszkadzało...

matek130 | 27.11.2014 12:08

Perez zrobił z Realu taki biznes, że tam już żadne wartości się nie liczą, za chwilę będzie Abu Dhabi Santiago albo inne cholera wie co. Niedługo zmieni nazwę klubu jak dobrze mu zapłacą.

Kucharz | 27.11.2014 12:10

Jeszcze trochę i wszyscy piłkarze Realu będą musieli zostać muzułmanami.

weezer | 27.11.2014 12:22

Dwie aspekty tej sprawy. Pierwszy polityczno-religijny w ,który  nie chce się za bardzo zagłębiać. Napisze tylko, że sytacja odwrotna w jakimkolwiek kraju arabskim jest absolutnie nie do pomyslenia, a szacunek o którym mówi Perez powinien działać zawsze w obie strony. Jesli nie, to jest to uległość lub sprzedajność

Drugi aspekt  to zachowanie pewniej swojej tożsamości. Herb jest symbolem, który przez lata towarzyszył , klubowi, był jego znakiem rozpoznawczym i oznaką pewnej ciąglości. Modyfikowanie części swojej tożsamości wedle widzimisie tego kto więcej zapłaci jest żalosne i upokarzające.

Velldrin | 27.11.2014 12:34

"Gdzie jest krzyz?!"

A tak serio, nie powinni nic usuwac z herbu. Muzulmanscy kibice musza zrozumiec, ze ich religia nie jest jedyna sluszna religia! Gdzie tu tolerancja...

WorldX | 27.11.2014 12:45

Poprawność polityczna FTW!

ZawodniczekRKS | 27.11.2014 12:56

A jak Perez na to przystanie to jest skończonym kretynem i nie ma żadnych wartości, przynajmniej jak dotąd widzę jest to człowiek żądny pieniądza i nic więcej. Jeszcze bym zrozumial nazwę stadionu chociaż to teżd****izm ale coś takiego to jest nie do pomyślenia

cichyfx | 27.11.2014 13:20

Szkoda, że Real się sprzedał czasami są ważniejsze rzeczy od pieniędzy. A muzułmanie ? To są najbardziej nietolerancjyjni ludzie na swiecie . Nie powinno się wpuszczać tego do Europy.

perlalei | 27.11.2014 13:24

Oczywiście nie popieram takich decyzji. Rozumiem o dodatek do nazwy stadionu, sponsor wymaga - ok. I tak każdy będzie nazywał stadion Santiago Bernabeu beż żadnych dodatków.
Tunning herbu to już chyba jednak za wiele ...

A kibice Barcelony w ogóle nie powinni się wypowiadać pod tym tematem, bo zalatuje hipokryzją sympatyka klubu, który do niedawna jeszcze wielbił się faktem, że gra bez sponsora ....

Real Madryt to dalej klub socios, także fundamenty zostały zachowane i tradycje w klubie wciąż sie licza w porównaniu do reszty Europy. Miejmy nadzieję, że z herbem 'nic się nie stanie'.

pozdrawiam perua ;)

DiMichele | 27.11.2014 14:00

Nie ma fundamentów, niczego !!! Franco sie w grobie przewraca. To hańba. Zamiast Królewscy od dziś są Arabscy. Ogłupianie ludzi przez poprawnosc polityczną i pseudotolerancje. Tradycje europejskie giną, wymieraja, a najgorsze jest to,że my się przyglądamy i przyklaskujemy. Wstyd

Piekut | 27.11.2014 14:05

Macie swojego Pereza... Ludzi nie ocenia się po wyglądzie, ale na niego wystarczy spojrzeć, by wiedzieć co to za typ... zwykły cwaniak.  

AdamRM | 27.11.2014 14:12

Krzyż będzie usunięty tylko na muzułmańskim rynku, czytając te komentarze mam wrażenie, że większość nie zdaje sobie z tego sprawy.

logan91 | 27.11.2014 14:13

Kucharz

Wystarczy spojrzeć na hiszpańskich piłkarzy Realu... Każdy ma brodę... Przypadek? Nie sądzę... :P

A tak całkiem poważnie, jeżeli jest to prawdą, to Perez zatraci u mnie szacunek... Ja wszystko rozumiem, biznes ma mieć się dobrze, ale bez przesady... Ciekaw jestem czy kluby z krajów muzułmańskich również potrafiłyby zrobić coś takiego? Widzę, że muzułmanie mają swoje prawa o jakich chrześcijanie mogą pomarzyć... Jak widać są równi i równiejsi... Czytając ten artykuł można odnieść wrażenie, że niedługo Cristiano Ronaldo będzie biegał z brodą do pasa... ;/

matek130 | 27.11.2014 14:23

perlalei

Już się kibiców Barcelony czepiasz. Sponsor na koszulce często się zmienia i chociaż kibice Barcy nie są dumni z tego, że jest to sponsor arabski to da się to przełknąć, a poza tym Perez zrobi dużą krzywdę piłce nożnej, bo nie wiadomo czy za chwilę się nie okaże, że każdy sponsor z petrodolarami będzie chciał swoich modyfikacji, bo coś go nagle obrazi. A że mają od cholery kasy, to ryzyko jest duże.

Najpierw szejkowie płacili za reklamę na koszulkach, wiele klubów ich reklamuje, potem była mowa o zmianach nazw stadionów, a teraz już przyszła kolej na herby. Dobrze, że polskich klubów nie chcą sponsorować.

AdamRM | 27.11.2014 14:23

Jeszcze uściślając herb jest zmieniony wyłącznie z produktów tego banku, gdyby nie ta wiadomość nikt by sobie z tego w Polsce nie zdawał sprawy, a teraz jest wielka afera. W Hiszpanii pisali już o tym ponad 2 lata temu i coś się przerażającego stało przez ten czas?

aaaaa | 27.11.2014 14:27

Najbardziej grzmią Ci którzy akurat temu klubowi życzą jak najgorzej. Idąc waszym tokiem rozumowania - pierwotne herby nie miały krzyża, powrót do tradycji. W sumie gdyby to był półksiężyc to też miałbym dylemat, więc nie dziwię się muzułmańskim kibicom. Kompletnie mnie to nie razi, ba nie raziłoby mnie nawet gdyby zmieniali oficjalny herb jako ukłon również w stronę wszystkich ateistów, agnostyków, buddystów, judaistów etc. W końcu założycielom klubu czy samemu Bernabeu najbardziej przyświecała wizja klubu kosmopolitycznego.

AxelF | 27.11.2014 14:28

perlalei, - cóż wagowo decyzja o sponsoringu w ogóle, która została mocno źle przyjęta przez Socis i przemycona przez Rosella, pod pretekstem umowy społecznej a'la unicef... a modyfikowanie trwałych, ponad 100 letnich elementów identyfikujących klub - trochę inna kategoria jednak. Co wiecej wrzucasz do wora hipokryzja krytykę kibiców rywala, nie zastanawiając się ilu z nich broniło decyzji o tych "Katarach", a pewnie żaden, nawet jeśli rozpatrywać te nieporównywalne rzeczy na jednym poziomie.

Piekut, - ja z drugiej strony rozumiem kontrowersyjność posunięcia, ale za 10 lat, nikt o kartach rynku Abu Dhabi pamiętać nie będzie, a przychody z takich źródeł pozwolą utrzymać tempo zwiększania przychodów w czasach renegocjacji kontraktów TV, a więc w perspektywie utraty jakiś 70-80 mln. rocznie. No i ten "cwaniak" jednak jest z gatunku "grubszych" niż "cienki w uszach" Rosell. Perez podejmuje kontrowersyjne, ale legalne decyzje. Rosell nie dość że w równym stopniu popsuł wizerunek klubu, to jeszcze wpędził go w kłopoty prawne i sportowe zatrudniając niekompetentnych dyrektorów.

Piekut | 27.11.2014 14:31

AdamRM,

nie o to chodzi... W ogóle nie powinno ingerować się w herb i tyle.

RMfan | 27.11.2014 14:31

AdamRM

Miałem napisać dokładnie to co Ty.

Herb się nie zmienił. A to że w jakimś pustynnym kraju na nie będzie krzyża... Kogo to tak na prawdę obchodzi?
To raczej świadczy o jego mieszkańcach, że taki warunek postawili, nie o Perezie.

AxelF | 27.11.2014 14:32

matek130 - " Perez zrobi dużą krzywdę piłce nożnej," - w Anglii zdecyduje właściciel, a w wypadku sporej części klubów Hiszpańskich takie decyzje muszą zostać zaakceptowane przez zgromadzenie ogólne socios - przynajmniej tak jest w statucie Barcy, ale podejrzewam że we wszystkich. No i co ma kontrowersyjna, ale decyzja dotycząca herbu, do psucia piłki nożnej?

matek130 | 27.11.2014 14:34

Jeżeli rzeczywiście to tylko zmiana na rynku arabskim, to sytuacja wygląda trochę lepiej, chociaż nadal jest to dosyć dziwne. Jeżeli tak naprawdę herb nadal ma krzyż, a oni koniecznie muszą oglądać wersję bez niego, to naprawdę ci ludzie są zdrowo porypani.

matek130 | 27.11.2014 14:40

AxelF

Powiedzmy, że wybiegłem w przyszłość, trzymając się wersji o zmianie herbu na wszystkich płaszczyznach i chodziło mi o to, że z czasem szejkowie mieliby coraz większy wpływ na kluby dzięki ogromnym pieniądzom. Już teraz się mówi, że właściciele arabscy psują rynek itp. Kto wie czy niedługo herby nie będą zmieniały się trwale, ale jest to raczej odległa i pesymistyczna wersja. Ja np. wolę oglądać mecze na Camp Nou, a nie Turkish Airlines Camp Nou albo jakimś innym wynalazku. Właśnie to miałem na myśli, ale jak już wspomniałem w komentarzu powyżej, chyba trochę się zapędziłem, bo wychodzi na to, że to zmiana tylko na rynku arabskim. No ale nigdy nie wiadomo jak to się dalej rozwinie, a muzułmanów w Europie coraz więcej.

Mes que un Club | 27.11.2014 14:41

[Żegnamy.Moderator]

aaaaa | 27.11.2014 15:25

Jak się okazuje chodzi o logo (na kartach kredytowych klientów banku abu zabi) nie o herb, więc odwoływanie się do tradycji jest śmieszne (logo używane dopiero w XXI wieku, często modyfikowane). Różnica między jednym a drugim jest jak, dajmy na to, między podpisem a parafką.

piekas | 27.11.2014 15:25

Co do usuniecie krzyża to rozumiem te decyzje.  Skoro Czerwony Krzyż zmienił logo i nazwę na Czerwony Półksiężyc żeby działać w krajach islamskich to nie widzę w tym większego problemu. Są kluby które nie miały w ogóle reklam na koszulkach a od razu przytuliły się do arabów a na koszulkach maja reklamy nawet na wewnętrznej części stroju.  Hejtujcie dalej, to tylko świadczy o naszej wielkości bo małymi nikt się nie interesuje...

Xzewe | 27.11.2014 15:27

piekas


świadczy jedynie o tym że Real się sprzedał,jakoś sobie nie wyobrażam że arabska organizacja zmienia symbol żeby pasował Europejczykom....

piekas | 27.11.2014 15:35

Xzewe

cóż ograniczenia Twojej wyobraźni to już nie moja wina.

Francja zabroniła arabskim, kobieta chodzenia w nikabie do szkół. FIFA zabroniła kobiecym reprezentacją z krajów arabskich rozgrywania meczy w nikabie,  Jak widać jednak oni dopasowują się czasem do reszty.

piekas | 27.11.2014 15:36

Xzewe

cóż ograniczenia Twojej wyobraźni to już nie moja wina.

Francja zabroniła arabskim, kobieta chodzenia w nikabie do szkół. FIFA zabroniła kobiecym reprezentacją z krajów arabskich rozgrywania meczy w nikabie,  Jak widać jednak oni dopasowują się czasem do reszty.

AxelF | 27.11.2014 15:52

Krax -
"(...)bo pewnie większość teraz wstydzi sie za Ciebie" - ja się nie wstydzę. Co mnie obchodzi jakiś wyróżniający się otarciem o granicę skali inteligencji user. Dolną granicę, dla jasności. Ot, chwila pracy dla moderatora.

"(...)i do takiej decyzji  wyżej wymieniony bank, ma jak najbardziej prawo." ma prawo, bo dał mu je zarząd Realu Madryt. Herb Realu jest również zastrzeżonym znakiem towarowym i zmienianie, kopiowanie, powielanie, nawet klarowne inspiracje bez zgody właściciela nie są możliwe.

"A media w polsce powinny siedzieć cicho, bo o marketingu i zarządzaniu w wielkiej piłce nie mają zielonego pojecia." - no tu trochę odleciałeś. Pewnie pracują w tej szerokiej grupie ludzie, którzy na wymienionych zagadnieniach znają sie nieporównywalnie lepiej niż ktokolwiek z tego forum.

"Jeszcze co do nazw stadionów,(...)" - tu wyjścia są dwa. Skoro znajdujący się w kryzysie MU wynegocjował od sponsora technicznego takie kokosy, a sam Durant kasuje od Nike 300 mln dol za 5 lat, to jednak moment sprzedaży praw do nazwy można odwlec o kolejne lata, a ubytek przychodu pokryć w wymienionych źródłach - lepsze umowy ze sponsorami technicznymi, partnerzy regionalni właśnie itd.
Z drugiej strony, oba kluby znajdują się w fazie rozbudowy stadionów i odsprzedaż nazwy pozwoli na te przebudowy zdobyć sporą część funduszy, jednak traci się wrażenie "unikalności" oferowane sponsorowi technicznemu. Koszulka Barcy, na której jedynymi "obcymi ciałami" poza herbem, był UNICEF i znaczek nike, była dla tej firmy potencjalnie więcej warta, niż taka, gdzie jej znaczek ginie w towarzystwie "quatar airlines".  Podonie jeśli jedynym logiem jakie się przewinie w transmisjach będzie nike na odzieży, to będzie to lepszy efekt niż transmisja ze stadionu z nazwą sponsora w tytule.

AxelF | 27.11.2014 15:59

piekas, -  " Skoro Czerwony Krzyż zmienił logo i nazwę na Czerwony Półksiężyc" - tragiczny błąd. Pomijając już brak znajomości tematu, to pierwsze "szpitale" fundowali władcy krajów islamskich, w czasach, kiedy w europie umierało sie w domu lub na ulicy i widok szczurów dojadających trupa w zaułku był normą. Co zaś do tematu:
http://pl.wiki              pedia.org/wiki/Międzynarodowy_Ruch_ Czerwonego_Krzyża_i_Czerwonego_Półk siężyca
Przeczytaj, że to nie zmiana nazwy, tylko równoległe ruchy i organizacje.

Krax | 27.11.2014 17:46

Nie chce wkurzać moderatora, tylko przypadkiem odsiwieżylem strone :)

AxelF
Owszem, bank miał prawo, bo dał mu je Real Madryt, ale o tym wszystkim decydowali socios, a jak widac kibice w Hiszpanii nie mają z tym problemu i nie przywiazują do tego wiekszej wagi, tak jak robi sie to na tym forum, wiec nie wiem po co to wyolbrzymiac. Jest to tylko zmiana widoczna na kartach kredytowych, które należą wyłacznie do muzulmanów, Real zrobił uklon w strone swoich muzułmańskich kibiców i nie widze w tym nic zlego, dopoki jest to tylko i wylacznie na plaszczyznie danego kraju z którego pochodzi bank. Mowa o tym była juz 2 lata temu odnosnie innej inwestycji i takze nie bylo z tym problemu. Jest to na pewno dużo mniejsza kontrowersja (jesli tak w ogole mozna to nazwac) niz sponsor na koszulkach Barcelony, czemu sprzeciwiali sie praktycznie wszyscy kibice Barcy.
Osnośnie marketingu i zarzadzania chyba żle mnie zrozumiales, bo nie napisałem, ze nie ma w mediach specjalistów od tych zagadnien, ale od zarzadzania i marketingu WIELKICH KLUBÓW PILKARSKICH, których po prostu w Polsce nie ma, a jezeli ktos sie na tym zna, to tylko w teorii, bo z takimi firmami z jakimi Perez robi interesy dla Realu Madryt, nigdy stycznosci nie mieli i pewnie miec nie bedą. Obecnie tylko Legia Warszawa jest zarzadzana po europejsku, a i tak od Realu Madryt dzielą ją lata świetlne, wiec nie mów mi ze mamy w Polsce od tego ekspertów.

MarcinAM | 27.11.2014 17:59

Przecież chodzi tylko i wyłącznie o logo na kartach które należą do tego banku i tylko na terenie emiratów arabskich,wszyscy hejterzy Realu się o to srają a pewnie nigdy w życiu nie zobaczą takiej karty na własne oczy. Real ma nadal krzyż w herbie więc przestańcie robić z igły widły.

AxelF | 27.11.2014 18:29

Krax, - "Osnośnie marketingu i zarzadzania (...) WIELKICH KLUBÓW PILKARSKICH, których po prostu w Polsce nie ma," - odważnie generalizujesz. Naprawdę wierzę, że w 38 milionowym kraju, wśród grupy dziennikarzy zajmujących się sportem, znajdzie się spokojnie grupa, która temat zgłębiła na tyle, by o zarządzaniu wielkimi klubami, nawet od kuchni, napisać więcej i bardziej kompetentnie niż ktokolwiek na tym forum.

"a jezeli ktos sie na tym zna, to tylko w teorii," Cóż, są dyscypliny, całkiem poważne, w których znajomość teorii, skłania ludzi do całkiem odważnych kroków. Apollo leciał z ludźmi na pokładzie na księżyc, z komputerem o mocy mniejszej niż dzisiejsze zegarki elektroniczne i ludźmi, którzy ten pierwszy raz, do lądowania na innym ciele niebieskim, przygotowani byli tylko teoretycznie właśnie. Przykład oczywiście, ale obrazuje, że jest całkiem spora liczba zagadnień, pól w życiu, z którymi można się spotkać całkiem teoretycznie i o ile to spotkanie będzie wystarczająco dogłębne i poparte solidną pracą, to można później śmiało się na te tematy wypowiadać i działać na tych polach.

"Obecnie tylko Legia Warszawa jest zarzadzana po europejsku," - myślę, że i Lech Poznań i parę innych klubów aspiruje do tego miana, ale nawet jeśli, to dalej kwestia skali. Nie trzeba mieć w CV pracy w Realu Madryt, by kompetentnie oceniać posunięcia marketingowe włodarzy Realu, tak jak nie trzeba być szefem kuchni, by ocenić że coś jest przesolone. Są po prostu na każdym poziomie rzeczy względnie łatwe do oceny, nawet dla laika, a cały czas podkreślam że jestem pewien, że osób o niezbędnych kompetencjach jest w Polsce więcej niż trochę.

Xzewe | 27.11.2014 19:00

piekas,

nie mam żadnych ograniczeń,piszę jak jest,Real się sprzedał bo usuwa element herbu,mało istotne że tylko tam...
gdyby im nie pasowała korona też by pewnie ją wyrzucił...

Antyfloro | 27.11.2014 19:01

Zawsze jestem anty Floro,
ale "zdjęcie krzyża"  popieram. Trzeba było to tylko zrobić z własnej woli a tu motywem było lizusostwo

RMfan | 27.11.2014 20:08

AxelF,
Ty chyba żartujesz.
Polskie dziennikarstwo to dno i siedem metrów mułu, a dziennikarstwo sportowe to dno i metrów owych siedemnaście.
Byle niewyedukowany pachoł, który nawet poprawnie po polsku nie potrafi mówić, mieni się dziennikarzem.

Nie wiem gdzie Ty widziałeś tą grupę fachowców, ani gdzie czytałeś ich prace... Ty chyba sam nie wiesz.

Cziken | 27.11.2014 20:30

bez krzyza w banku w ZEA a nie ogolnie ludzie

xarko_RM | 27.11.2014 20:59

Bez krzyzyka to nie to samo

AxelF | 27.11.2014 21:26

RMfan, - pozwól że zachowam odmienną opinię. Czytam na tyle dużo i różnych źródeł, żeby wyrobić sobie opinię, że polskie dziennikarstwo, w obliczu powszechności mediów do niego także zaliczanych (typu blogi, strony fanowskie, ale i lokalna prasa), to przekrój od profesjonalizmu, aż po jak to określiłeś dno. Tyle tylko, że jest tak w każdym kraju, a może nawet gorzej - patrz Asy, Marcki, Mundo i Sporty w Hiszpanii. Kraju, który do źródeł ma najbliżej.

"Nie wiem gdzie Ty widziałeś tą grupę fachowców, ani gdzie czytałeś ich prace... Ty chyba sam nie wiesz." - wiem, skoro Ty sobie nie zadajesz trudu, by do wartościowej literatury dotrzeć, Twoja sprawa.

RMfan | 27.11.2014 21:36

Ależ zadaję! Tylko taką czytam!
Poleć mi coś wartościowego o tematyce sportowej, będę wdzięczny.

obiektywnie | 29.11.2014 03:45

Sam nie wiem co o tym myslec, ale chyba mam wy... Niech se majo arabusy, ja na koszulce mam inny :)goal.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy