LM: Porto z awansem, Roma za burtą

Pepe

FC Porto zostało czwartym ćwierćfinalistą Ligi Mistrzów, pokonując w środowy wieczór na swoim stadionie po dogrywce AS Romę 3:1. Bohaterem portugalskiej ekipy został Alex Telles, który w 117. minucie spotkania wykorzystał rzut karny podyktowany za przewinienie Alessandro Florenziego.

Giallorossi przystępowali do swojej środowej potyczki, mając skromną przewagę z pierwszego spotkania w ramach 1/8 finału elitarnych rozgrywek, która była następstwem wygranej rzymian 2:1. Niemniej wicelider portugalskiej ekstraklasy wierzył, że nie pozbawił się jeszcze szansy na awans do ćwierćfinału rozgrywek, co zwiastowało niezwykłe emocje.

Roma po raz ostatni w historii zachowała czyste konto w meczu Ligi Mistrzów dawno, bo 6 marca 2007 roku, wygrywając 2:0 z Olympique Lyon. W kolejnych 31 spotkaniach stołeczny team stracił 74 gole. Nie inaczej było na Estadio do Dragao, gdy w 26. minucie wynik otworzył Tiquinho Soares, który skierował piłkę do siatki z najbliższej odległości.

Radość w szeregach gospodarzy z prowadzenia trwała jednak tylko do 37 minuty. Porto było same sobie winne, bo we własnym polu karnym Militao faulował Diego Perottiego i arbiter zawodów wskazał na “wapno”. Rzut karny na gola zamienił Daniele De Rossi, który jednak jeszcze przed przerwą był zmuszony opuścić plac gry z powodu kontuzji.

Po zmianie stron podopieczni Sergio Conceicao zdołali jeszcze raz pokonać Robina Olsena. Tym razem sztuka ta udała się Moussie Maredze, który wykorzystał dośrodkowanie Jesusa Corony, kierując futbolówkę do siatki z bardzo bliskiej odległości. Tym samym Porto osiągnęło rezultat, dający mu dogrywkę.

Ostatecznie do końca drugiej połowy spotkania wynik nie uległ już zmianie, więc zwycięzcę musiała wyłonić dogrywka. W niej długo wynik się nie zmieniał aż w końcu w 115. minucie Alessandro Florenzi sfaulował Fernando we własnym polu karnym i sędzia podyktował “11” dla gospodarzy, którą wykorzystał Alex Telles.

Do końca zawodów rezultat boiskowej rywalizacji już się nie zmienił i awans do kolejnej fazy rozgrywek wywalczył team z Portugalii, wygrywając w dwumeczu z rzymianami 4:3.

FC Porto  AS Roma 3:1 (1:1, 3:1 dogrywka)

1:0 Soares 26′
1:1 De Rossi 37′ (k.)
2:1 Marega 53′
3:1 Alex Telles 117′ (k.)